Nyheter

Nyrekrytering inom automation

den 13 oktober 2017 06:11 Företagsprofil

Han får en nyckelroll i utvecklingen av Assemblins erbjudande inom fastighetsautomation.

  Roger Grönvall är ny teknikansvarig på Assemblin Automation.  – Jag vill både förfina arbetet vi gör idag och hitta nya affärsmöjligheter, säger han. Roger Grönvall kommer närmast från hård- och mjukvaruleverantören Beckhoff Automation, där hans

Läs mer

Svensk Verkstad

Tipsa dina vänner på Facebook
tweetTips dina vänner på LinkedIn

Mer Pressmeddelande

Sandviks skola valde DMG MORI
Den industritekniskaskolan ser stora fördelar med investeringen Göranssonska Skolan väljer DMG MORI Göranssonska skolan är ett industritekniskt gymnasium som startades 2002. Skolan ägs till 91% av Sandvik AB och till 9% av Sandvikens kommun. Varje årskull har 66 elever och samtliga erbjuds grundläggande behörighetLäs mer
Betaltiderna tar form säger Sidahl, vd för FKG
13 av Sveriges största företag, en grupp där Volvo Car, Scania och Volvo AB finns med accepterarTvå saker i paketet…  Vi har ju som du vet en överenskommelse att skriva en kod för BETALTIDER. Koden som skall vara frivillig att ansluta sig och det är i dag accepterat av 13 av Sveriges största företag, en grupp där Volvo Car, Scania och Volvo AB finnsLäs mer
Förändringar inom Triple Steelix
Jernkontoret har utsett Larz Ignberg till ny processledare för Triple SteeliJernkontoret har utsett Larz Ignberg till ny processledare för Triple Steelix. Han efterträder Jan Andersson som stora engagemang och arbete har lett fram till att Triple Steelix under senare år drivit och driver ett 50-tal forsknings- och utvecklingsprojektLäs mer
Rekord på RavemaExpo
Det är viktigt att vara nära kunderna säger Anders Jinglöv, Ravema, som hade rekord i antal besökare i Värnamo.Automatisera och optimera "Många av de innovationer som idag finns på marknaden är nästan för bra för att vara sant. Innovationer som vi trott inte finns än. I år visar vi bland annat delar av Industri 4.0 - Maskinuppföljning &..
Hur fungerar 3D Laserskärning?
Genom noggrann positionering och fokusering av högintensivt ljus förbränns arbetsstycket och skapar ett snitt. I lasergeneratorn skapas enfärgade ljusvågor i samma fas och riktning vilket gör att den samlade ljusstrålen kan fokuseras till en mycket liten punkt på arbetsstyckets yta. Läs mer… På Manufacturing Guide kan du öka dina produktionstekniska..
EMUGE-FRANKEN förstärker sin tekniksida med ännu en applikationstekniker
EMUGE-FRANKEN har anställt Glenn Aspnes för att få än starkare support och större kompetens inom fräsning och programmering. Glenn kommer närmast från WCT verktyg, samt har en gedigen bakgrund som skärande tekniker hos bl.a. Partnertech och Albin Components. Glenn kommer att vara en del av EMUGE-FRANKENs teknikerteam och vara främst inriktad mot frässidan, detta innebar..
”We Love Welding”
AGAs nya Facebooksida för dig som älskar svetsning.Vill du hänga med andra som svetsar, få tips du har nytta av som svetsare, lära dig mer om nya gasprodukter eller har du frågor om gas? Då ska du följa We Love Welding – AGA Gas, en ny Facebooksida som riktar sig till alla med en passion för svetsning. -Läs mer
Servicetekniker / Maskintekniker inom produktionsmaskiner till Intercut Sverige med placering i Mälardalen
Vi på Intercut Sverige söker just nu en person med teknisk bakgrund, men för oss är det allra viktigaste att du tar väl hand om våra kunder och gör ditt bästa på ett engagerat och personligt sätt. Vi representerar flera stora europeiska maskintillverkare på den svenska marknaden. Som servicetekniker är du ansiktet utåt och har daglig kontakt med kunderna.Som Servicetekniker kommer du jobba med..
Familjeföretaget i Moheda satsar på 10-axligt
Italiens största svarvtillverkare levererar.HUMA Hulthéns Maskinfabrik AB i Moheda är ett familjeägt företag i andra generationen. Allt sedan starten i blygsam skala i början av 50-talet har de konstruerat och tillverkat maskiner för jord- och skogsbruk. Sedan början av 90-talet har även legotillverkningLäs mer
Maskiner för tung plåtbearbetning från CNCtech
Maskiner för tung plåtbearbetning från CNCtech
   
För omgående leverans från vårt lager
För omgående leverans från vårt lager
 
LVD introducerar ny 8 kW Electra fiber laser
Den ultra snabba Electran skär de flesta metaliska material med hög precision tack vare maskinens höga dynamik egenskaper. LVD Company lanserar en kraftigare modell av fiberlasern Electra FL 3015, nu med en 8kW laserkälla. Electra 8kW kan prestera 2G acceleration med bibehållen hög noggrannhet. Maskinen har ett helt nyutvecklat skärhuvud, nya förbättrade “smooth..
Torvalla Maskinkomponenter - Vi ser till att du märks
Torvalla Maskinkomponenter - Vi ser till att du märks
Märkutrustning för permanentmärkning. Maskinskydd som tex. Teleskopskydd, bälgar, avstrykare m.m. www.torvallamaskin.se
Tyska Tschorn nu i Sverige
Partille Tool presenterar ny agentur för precisionsinstrument på den svenska marknaden. Tschorn är en namnkunning tillverkare av precisionsinstrument och tillbehör för tillverkningsindustrin i Europa. Vi har hämed nöjet att presentera ett urval av deras mest intressanta produkter på den svenska marknaden. Tschorns produkter håller högstaLäs mer
Iberobot bygger ut för att möta efterfrågan
Norrländska IBEROBOT är ledande inom punktsvetsning i Skandinavien. Nu ökar trycket på de egentillverkade maskinerna och på automationslösningar.Iberobot i Timrå expanderar. Företaget bygger nytt för att växa i mer ändamålsenliga lokaler för utveckling, tillverkning, service och montage. -Vi har sett en allt mer positiv trend vad gäller våra..