Var noga med att undersöka vad ni andas in

Många av oss spenderar upp till 90% av vår tid inomhus och vi andas in ca 60-70 kg luft om dagen. Vid upphettning av ett ämne så frigörs gaser och mycket mycket mycket små partiklar - nanopartiklar.   

Se till att installera ett utsug så nära 3D-skrivaren som möjligt för att fånga in de farliga partiklarna och gaserna annars tar de sig vidare ut i lokalen. Det är hälsofarligt att andas in de partiklar och gaser som frisätts från 3D-skrivaren. De farliga partiklarna tar sig vidare in i våra lungor och sen ut i blodomloppet. Blodet går vidare till våra organ där nanopartiklarna kan orsaka inflammationer och skador på kroppens vävnad.


I dagens sammhäller finns det nästan en 3D-skrivare på varje arbetsplats i varje klassrum och på många olika kliniker samt universitet. En 3D-skrivare användas som ett redskap för att ta fram snabba prototyper, designer och tester, men de används också inom produktion för att ta fram större serier av en detalj. Den här tekniken brukar kallas för additiv tillverkning och används inom många olika sektorer som tex. forskning, high-tech, skola, sjukvård, flyg- och rymdindustri, bilindustrin och reklamindustrin. I en 3D-skrivare används olika plaster, metaller, trä, keramik och på vissa arbetsplatser använder man sig även av biologiska material som celler och vävnader. Se till att fånga upp de farliga partiklarna och gaserna innan de kommer in i kroppen.    


ULTs utsug är effektiva och lätta att använda

Vi hjälper er att hitta rätt utsug för just ert behov om det så är klassrummet, labbet, det öppna landskapet eller produktionen. 

ULTs utsug finns i många olika storlekar och utförande. ULTs utsug finns som både mobila eller stationära enheter beroende beroende på vilken storlek som krävs. 

ULTs utsug och filtersystem anpassas efter de material och ämnen som används. 


Vi rådgör alltid med ULTs specialister innan vi föreslår ett utsug för er process och arbetsmiljö.


Farliga partiklar och ångor frisätts också vid själva efterbearbetningen

Tänk också på att installera ett utsug vid arbetsplatsen för efterbearbetning som slipning, borrning, gravering mm.  

SOLECTRO AB

www.solectro.se