Vattenskärning
Maskinen har ett bord på 4x2 meter. Den har dubbla skärhuvuden, varav ett beveljet-skärhuvud som tillåter skärning i en lutning upp till 60º. Detta gör det möjligt att skära bl.a. svetsfaser och försänkningar i hål. Vi utför både legoskärning och skär de flesta detaljer för egen tillverkning. Skärning kan utföras i valfritt material, så som bl.a. plast, sten, gummi, plexiglas, stål och trä i upp till 100 mm tjocklek. Vattenskärning utsätter inte materialet för värmepåverkan. 

Bockning 
Kantpressen klarar av bockning av plåt upp till 3 meter i 10 mm tjockt material. Eller 4 meter i upp till 8 mm tjockt material. 

Om Skultuna Plåtverkstad AB
Skultuna Plåtverkstad AB ägnar sig till största del åt legotillverkning i svart, rostfritt och värmebeständigt material där dem sätter ihop komponenter i alla storlekar, både genom svetsning och/eller montering.