På sin hemsida skriver FKG om industrins gemensamma opinionskampanj ”Industrin – vårt bästa försvar”. Med lanseringen av ett 43-punktsprogram vill branschen stärka svensk konkurrenskraft – och FKG ser stora möjligheter för fordonsindustrin i försvarssatsningarna.

Med en paneldebatt och lanseringen av ett 43-punktsprogram rivstartar branschorganisationerna IKEM, Jernkontoret, Skogsindustrierna, Svemin och Teknikföretagen den gemensamma opinionskampanjen ”Industrin – vårt bästa försvar”. Målet är att stärka svensk konkurrenskraft och förbättra företagsklimatet, med sikte på valet 2026 – men också på att redan nu visa vikten av nationell industriell förmåga i en tid av geopolitiska spänningar.


Från FKG:s sida välkomnas satsningen.


– Den ligger i linje med det arbete som vi under flera år har lagt ner när det gäller produktion, närproducerat, och att öka försvarsindustrins intresse för svensk fordons- och leverantörsindustris förmåga, säger Gabriella Virdarson, communication and strategy officer på FKG.


FKG lyfter att arbetet även ligger i linje med EU:s ökade fokus på inhemsk kapacitet i skuggan av omvärldsläget.


– Från FKG:s sida är vi, med stöd av Västra Götalandsregionen, i uppstarten av ett projekt som ska undersöka och skapa möjligheter för våra medlemmar att leverera till försvarsindustrin – något som har fått rekordhögt intresse, fortsätter Gabriella Virdarson.


Lansering 3 september
Opinionskampanjen under parollen ”Industrin – vårt bästa försvar” lanseras den 3 september med en paneldebatt där både statsminister Ulf Kristersson och oppositionsledare Magdalena Andersson deltar.