Box 1158
17123 Solna
Solna
Sverige
Org. no: 556303-9105
Employees: Unknown


Aptean är en global leverantör av affärskritiska, branschspecifika mjukvarulösningar. Apteans specialiserade lösningar hjälper till att ta itu med de unika utmaningarna som processindustri, diskreta tillverkare, distributörer samt andra fokuserade organisationer står inför. Apteans ”Compliance Solutions” är byggda för företag som servar specifika marknader som finans, sjukvård, bioteknik och läkemedel. Över 2 500 organisationer i mer än 20 branscher och 54 länder litar på Apteans lösningar som en central del i driften av sin verksamhet. Vi har levererat produktionsövervakningslösningarna AXXOS OEE och EAM-lösningen API PRO i 25 år. Baserade på omfattande erfarenhet och utvecklade i nära samarbete med våra kunder, har AXXOS OEE och API PRO ett starkt fokus på effektivitet, tillförlitlighet och produktivitet för att våra kunder ska få ut mesta möjliga av sina investeringar i produktionsutrustning.? Adress


Ett företagNu har vi tagit steget full ut och KS Industriservice AB och Däldens Mekaniska AB har gått samman!Sedan 2 år tillbaka har KS Industriservice AB och Däldens Mekaniska AB arbetat sida vid sida under samma tak i nya fina lokaler på Östra Ringvägen 4 i Tidaholm. Det har varit ett stort lyft för oss att ha närheten till varandra och utnyttja våra styrkor tillsammans fullt ut. Vi är nu en komplett leverantör av allt från legotillverkning, automationsmontage till flytt av komplicerade maskiner och hela fabriker.Då vi är mycket stolta av vår historia, som sträcker sig tillbaka till 60-talet, önskar vi behålla bägge namnen i vårt nya bolag och vi kommer kalla oss kort och gott KS & Däldens AB.


JUMO är en ledande system- och lösningsleverantör inom industriell sensor- och automationsteknik.Tillsammans med komponenter för mätområdena temperatur, vätskeanalys, tryck, nivå, flöde och fukt samt produkter för registrering, övervakning, styrning och automation skapas kompletta system för en mängd olika branscher. Tack vare vår breda portfölj kan vi sätta ihop skräddarsydda system och anpassa dem exakt till ditt specifika processkoncept. På så sätt blir det mycket enklare att automatisera och utvärdera komplexa processer.Vår produktion av temperaturgivare i Helsingborg möjliggör en snabb och flexibel hantering av våra kunders önskemål om kundanpassade lösningar, reparationer, prototyper etc.JUMO Sweden AB har också ett dotterbolag i Oslo, Norge


HT Lyftsystem AB är ett svenskt bolag som har funnits i branschen sedan 1999.Vi skapar hanteringslösningar efter era behov.Vårt mål är att göra er arbetsdag enklare och er verksamhet mer lönsam1999 startade HT Lyftsystem av två unga tekniker, dessa tekniker är fortfarande kvar på HT, lite äldre och mycket klokare. Vi har ett brett kunnande och engagerar oss för att ni skall få en optimal och flexibel lösning med lång livslängd. Med ett omfattande produktsortiment från Sveriges ledande tillverkare, skapar vi lösningar som passar varje unik miljö, oavsett om det handlar om standardprodukter, anpassade lösningar eller helt nyutvecklade produkter som ingår i kompletta hanteringssystem.Våra produkter påverkar människors hälsa och liv, därför att det viktigt för oss att kunna erbjuda produkter med hög säkerhet och standard. Vi arbetar i en rad olika områden, mekanik, hydraulik, pneumatik, vakuum -el och elektronik.Fokus för oss är att med människan i centrum ta fram användarvänliga lösningar för att hantera ert gods.Vår affärsidé Vår affärsidé formulerades redan när företaget startade, att utveckla, designa och tillverka användarvänliga hanteringslösningar. Vi arbetar långsiktigt i alla relationer, både med leverantörer och kunder. Lösningar som är lämpade för det gods som skall hanteras och för den specifika miljön, detta gör vi med maximal hänsyn till ergonomin. Har vi inte en lämplig standardlösning, tar fram en kundanpassad lösning.


Välkommen till ArhoVi är specialister på robotintegration, robotautomation och fixturer. Vi har jobbat med automation sedan 70-talet.Vi erbjuder skräddarsydd utrustning och ökad automatiseringsgrad vilket hjälper till att sänka era tillverkningskostnader. Vi levererar specialmaskiner och automationslösningar till flera företag som satsar på utbyggnad och expansion för att producera i Sverige, t.ex. Atlas Copco, Volvo och Meritor. Vår kunskap hjälper företag i flera olika branscher där ökad automation ger ökad effektivitet. Exempelvis inom fordon, livsmedel, förpackningar och plast.Vår styrka är vår bredd och vår djupa branschkunskap inom respektive område. Vi har egen fabrik och tillverkning. Det gör att vi har egen kontroll över våra produkter. Kompetensen vi har inom ett affärsområde kan vi ta med oss till ett annat, vilket gör att vi hela tiden utvecklas.Vår verksamhet utgår från Hallsberg, söder om Örebro. En geografiskt bra plats att snabbt serva våra kunder från. Vill du veta mer om vad vi gör och hur vi kan hjälpa er, ta kontakt med oss idag!
OEM Automatic är en av de främsta leverantörerna av industriautomationskomponenter i Europa. Vårt omfattande och varierade sortiment, sammansatt av produkter från marknadsledande tillverkare, ger våra kunder en unik möjlighet att samla sina inköp hos en enda leverantör.Vi strävar efter att erbjuda alla våra kunder tillgång till högkvalitativa produkter från branschens mest framstående tillverkare. Dessutom stödjer vi våra kunder i deras utvecklingsprojekt och möjliggör för dem att effektivisera sina inköpsprocesser. Våra erfarna produktansvariga och säljare är dedikerade till att hjälpa kunderna att hitta de tekniskt mest optimala lösningarna.Snabba leveranser, tydliga besked och transparent information är grundläggande för oss. Vi strävar efter att göra det enkelt och effektivt att ha OEM Automatic som partner. Vår verksamhet är resultatet av en dröm om att skapa ett familjeföretag och effektivisera den svenska industrin.


Sedan 1972 har Begner arbetat nära industrin i Norden. Vi representerar ledande europeiska tillverkare och arbetar med marknadsföring och försäljning av utrustning till processindustrin och andra industrier. Genom vårt Full-Service-koncept erbjuder vi tjänster som gör investeringar trygga och hjälper våra kunder att få ut maximalt värde av sina investeringar – både idag och i framtiden.Vi utvecklar och levererar systemlösningar för mätning och analys. Med iba som plattform bygger vi applikationer för datainsamling, analys, tillståndsövervakning, ytkontroll, vibrationsmätning, automation och kamerasystem. Våra erbjudanden omfattar även service, support och utbildning.Vi arbetar också med produktutveckling, mät- och testbänkar och verifiering av maskinprocesser. Dessutom utvecklar vi digitala tjänster och applikationsmoduler för specifika behov.Vårt nya Test Center (Begner TC Workshop) kommer hösten 2025. Här kommer vi att erbjuda showroom, möjligheter till praktisk prototyputveckling, tester och demonstrationer samt produktion på uppdrag för både kunder och partners. Vi kommer också att kunna erbjuda utbildning direkt vid maskinerna och praktisk utbildning i produktionsmiljö.Gemensamt för allt vi gör är att vi kombinerar lång erfarenhet, tekniskt kunnande och starka partnerskap för att skapa långsiktigt värde för våra kunder.


PV Systems är ett teknikföretag som hjälper dig med automationslösningar, fixturer, verktyg, prototyper och alla former av kompetenslego. Vårt bidrag är att vi med stor erfarenhet och kompetens, snabba beslutsvägar och mycket skickliga produktionsresurser i ryggen - kan hjälpa dig i såväl detaljer som övergripande lösningar.Vi avlastar och hjälper dig att bli effektivare. Därmed bidrar vi till ökad lönsamhet och bättre konkurrenskraft. Vi erbjuder ett komplett åtagande i form av konstruktion, tillverkning, montage, installation, CE-märkning och garanti.