Company details

Imero Höglund AB - Västerås

Ringborregatan 6
72134 Västerås
Västerås
Sverige

Org. no: 556617-3463
Employees: 5-9 employees

You might also be interested in...

DEFAB Production AB - Borås
DEFAB Production AB - Borås

Defab Production AB är en plåtverkstad i Borås byggd för många olika artiklar, små serier och ritningar som ändras – på kort ledtid. Under 2025 tillverkade vi nästan 2 000 olika detaljer. Sex av tio artiklar vi levererade beställdes bara en gång, och åtta av tio order var under 100 detaljer. Vår ledtid är tre veckor från order till färdig detalj, fyra med ytbehandling. Brådskande jobb levererar vi på fem dagar. Vi tar allt från enstaka prototyper till några tusen detaljer per avrop, och nya revisioner är vardag för oss. Vi laserskär, stansar, bockar och svetsar i egen verkstad och levererar pulverlackerade eller förzinkade detaljer via partner. Vi bearbetar svartstål och rostfritt 0,7–12 mm, aluminium upp till 12 mm, galvat upp till 3 mm och aluzink upp till 1,5 mm. Max bocklängd är 3000 mm. Vi svetsar MIG, TIG och punkt i svartstål och rostfritt. Standardtolerans enligt EN ISO 2768-m, och vi tar emot STEP, DXF, DWG och PDF. Under 2026 har vi investerat i ytterligare en laser, en ny kantpress och ett ombyggt materialflöde. Vi har ledig kapacitet i dag och kan lägga till fler skift i befintliga lokaler när volymerna växer. Våra kunder finns inom maskinbyggnad, industriell utrustning och tillverkande industri, och vi tar nu även emot uppdrag från försvarsindustrin. Defab är svenskägt, och allt vi tillverkar görs i vår egen verkstad på Lamellgatan 7 i Borås, där vi har gjort plåtdetaljer sedan 1975. Skicka STEP-fil eller ritning med antal, material, ytbehandling och önskat leveransdatum via defab.se/forfragan eller till info@defab.se, så återkommer vi med pris och leveransdatum inom tre arbetsdagar. Vi skriver gärna sekretessavtal innan ni skickar underlag.

Thor Ahlgren AB - Skillingaryd
Thor Ahlgren AB - Skillingaryd

Finstansning,excenterpressning, stansning och laserskärning av plåtdetaljer samt precisionsdetaljer är vår kärnkompetens.

Svartviks Svarvteknik AB - Kvissleby
Svartviks Svarvteknik AB - Kvissleby

Vi utför legotillverkning för verkstadsindustrin inom maskinbearbetning, svarvning, fräsning, borrning, märkning och montering enligt kundens krav och önskemål. Vi samarbetar med företag som erbjuder svetsning, laser/vatten skärning, ytbehandling, lackering –detta för att kunna erbjuda Dig som kund en så bra och färdig produkt som möjligt.

IRE Metall AB - Gnosjö
IRE Metall AB - Gnosjö

Ire Metall är ett företag som utvecklas i takt med marknadens och våra kunders behov. Att gå i bräschen när det gäller ny teknik, så att vi kan arbeta ännu effektivare och säkra kvaliteten ytterligare, är självklart för oss. Personlig service, pålitlighet, hög kvalitet och säkra leveranser är fundamenten i vår verksamhet. Det är också med dessa ledord i ryggen som vi blickar framåt, mot en mycket spännande framtid!Under det senaste året har vi därför gjort stora satsningar i ny teknik. Till exempel har vi investerat i ny fiberlaser, kantpress och robotsvets för CMT-svetsning. På IRE Metall är framtiden redan här! Från idé till färdig produkt!På Ire Metall har vi kompetensen och resurserna att ta fram en färdig produkt, från idé till leverans. Vår långa erfarenhet ger oss möjlighet att komma med konstruktiv feedback och val av smarta tillverkningsmetoder, allt för en kostnadseffektiv produktionsprocess.Ring, mejla eller kom in på ett lunchmöte. Det är alltid lätt att komma ikontakt med oss!Vi ser också vårt geografiska läge som en fördel. I Gnosjöregionenfinns det gott om innovativa och framgångsrika företag, som i sannGnosjöanda samarbetar och hjälper varandra. Ire Metall ingår i Swemix-gruppen, en trygghet som ger oss möjligheter även till större projekt och investeringar.Ett team som gör skillnad!En modern och uppdaterad maskinpark är en förutsättning för att lyckas i vår bransch. Men utan kompetenta och serviceinriktade medarbetare skulle vi på Ire Metall inte vara där vi är idag. Vi tror på långsiktiga kundrelationer och på värderingar som det inte går att köpa sig till. Att ha kontakt med oss, från telefonsamtal till att produkten levereras, ska vara en angenäm upplevelse. På Ire Metall bryr vi oss även om miljö- och hållbarhetsfrågor, till exempel strävar vi alltid efter att inte förbruka mer resurser än nödvändigt. Vi är också miljö- och kvalitetscertifierade enligt ISO 14001 och 9001.

Sandvikens Industriteknik AB SITAB - Sandviken
Sandvikens Industriteknik AB SITAB - Sandviken

SITABs verksamhet präglas av största möjliga flexibilitet och kundanpassning och erbjuder kunderna det mesta inom konstruktion, beräkningar och tillverkning. Konstruktion - Tar fram konstruktioner från kundens idé till färdig produkt. Beräkningar - Alla beräkningar utförs enligt gällande normer. Tillverkning - Tillverkar helt enligt kundens önskemål och monterar på plats. Underhåll - Tar fram nya komponenter samt reservdelar och reparerar. Service - Utför montage, underhåll och reparationer på plats hos kunden.

Hydro Extrusion Sweden AB - Vetlanda
Hydro Extrusion Sweden AB - Vetlanda

Hydro är en världsledande leverantör av aluminiumlösningar. Tillsammans med våra kunder formar vi en hållbar framtid genom innovativa aluminiumlösningar. Vi erbjuder global räckvidd och lokal närvaro inom strängpressning, byggsystem och precisionsrör. Vi har 23 000 medarbetare i över 40 länder och huvudkontoret ligger i Oslo, Norge. Produktion och försäljning finns i Vetlanda, Finspång, Göteborg, Stockholm.

Melanders Verkstads AB - Laholm
Melanders Verkstads AB - Laholm

Melanders har alla fördelar - det är personligt och flexibelt med korta beslutsvägar. Företagets moderna maskinutrustning i kombination med kunniga medarbetare säkerställer produkter med hög kvalitet, precision och pålitlig leveranskapacitet. Det snart sjuttioåriga företaget är specialiserat på legotillverkning och precisionsspänndornar.

Finmekanik i Bredaryd AB
Finmekanik i Bredaryd AB

Välkommen till Finmekanik i Bredaryd AB Sedan starten 1986 har vi specialiserat oss på att bearbeta produkter i zink, aluminium, stål och plast. Så det här med skärande bearbetning kan vi och tack vare våra moderna fleroperationsmaskiner så kan vi garantera hög kvalitet och snabba cykeltider. Naturligtvis hjälper vi även till med ett eller flera eftertempon så som montering och packning samt enklare gängjobb när du behöver det.