Company details

Bystronic Scandinavia AB - Rosersberg

Metallvägen 30A
19572 Rosersberg
Sigtuna
Sverige

Org. no: SEAAAA-304
Employees: Unknown

You might also be interested in...

WS Mekaniska AB - Eslöv
WS Mekaniska AB - Eslöv

Vår verksamhet kan kort beskrivas som “tillverkning av komplicerade detaljer efter era önskemål och volymer”Vi är ett företag med 60 år i branschen, vi är ISO 9001 certifierade sedan 2017. Vi bearbetar de flesta material på marknaden i våra CNC styrda fräsar, svarvar samt gnistar. För oss är kvalité och leveransprecision två av de viktigaste faktorerna. Dessa mäts och övervakas varje dag.WS Mekaniska har detaljerade instruktioner för hur samtliga processer skall genomföras. På operativ nivå kan det exempelvis handla om hur en detalj verifieras och görs spårbar genom hela tillverkningskedjan med hjälp av dokumenterade förstabits- och operatörskontroller. Det kan även handla om operatörernas egenansvar gällande maskinunderhåll eller om övervakning och hantering av mätinstrument.Vi på WS Mekaniska tror starkt på samarbete och utveckling tillsammans med både kunder och leverantörer.

Stoeryd AB - Tranås
Stoeryd AB - Tranås

Stoeryd AB är en privatägd kontraktstillverkare med över 50 års erfarenhet av att stödja kunder med höga krav. Genom långsiktigt samarbete och kontinuerlig utveckling tillsammans med våra kunder levererar vi färdiga produkter, delsystem, komponenter och reservdelar, huvudsakligen tillverkade i stål, aluminium och rostfritt stål.Vi lägger stor vikt vid specificerad och repeterbar kvalitet, djup tillverkningskompetens, tillförlitlighet, flexibilitet och hög servicenivå – avgörande faktorer för kunder i reglerade och verksamhetskritiska miljöer. Detta arbetssätt har gjort det möjligt för oss att bygga nära och långsiktiga samarbeten med kunder som ställer krav på robusta leveranskedjor och pålitlig produktion över långa produktlivscykler.Vår moderna produktionsanläggning med över 100 medarbetare är belägen i Tranås, och stöds av ett stort och stabilt nätverk av kvalificerade underleverantörer. Härifrån servar vi kunder i hela Sverige samt ett antal internationella samarbetspartners. Komponenter och system som tillverkas hos Stoeryd används idag i applikationer över hela Europa och Nordamerika, inom sektorer där prestanda, spårbarhet och leveranssäkerhet är avgörande.Väl utbyggt verksamhetssystemStoeryd arbetar enligt ett väl utbyggt och strukturerat verksamhetssystem som säkerställer styrning, spårbarhet och kontroll i hela värdekedjan – från offert och projektgenomförande till produktion, leverans och eftermarknad. Systemstödet är anpassat för verksamheter med höga krav på kvalitet, dokumentation och leveranssäkerhet.Våra arbetssätt bygger på tydliga processer, fastställda kravbilder och ett systematiskt förbättringsarbete. Detta skapar förutsättningar för repeterbar kvalitet, robusta flöden och hög leveransprecision även vid komplexa uppdrag och långa produktlivscykler. Tillsammans med våra kunder säkerställer vi att lösningar, processer och dokumentation motsvarar gällande krav i reglerade och verksamhetskritiska miljöer.En verksamhet i ständig utvecklingFör att möta framtida krav bedrivs Stoeryds verksamhet med ett långsiktigt fokus på kontinuerlig utveckling. Det omfattar såväl investeringar i produktionsteknik och kompetens som vidareutveckling av arbetssätt, processer och leverantörsnätverk.Genom nära samarbete med kunder och underleverantörer utvecklar vi lösningar som stärker tillförlitlighet, effektivitet och försörjningstrygghet över tid. Vårt mål är att vara en stabil och utvecklingsdriven industripartner som kan stödja kunder under hela produktens livscykel, från industrialisering och serieproduktion till reservdelar och support.

Solectro AB - Lomma
Solectro AB - Lomma

Solectro AB är leverantör av flera olika typer av CNC- maskiner, CNC-verktyg, specialmaskiner och komponenter inom elektronik, mekanik och automation.Solectro AB och våra leverantörer står för nytänkande inom tillverkningsindustrin där fokus ligger på flexibilitet, korta ställtider, låg energiförbrukning, snabba och enkla anpassningar. Solectro AB hjälper er att förbättra era processer, er produktivitet och er kvalitet inom fräsning, borrning, gravering och mycket mer vid bearbetning av aluminium-, plast- och kompositdetaljer. Solectro AB står för kompetens och drivkraft.

Edströms Maskin AB
Edströms Maskin AB

Över 70 års erfarenhet och nytänkande har skapat branschens starkaste koncept EdströmsGruppen ABPå Edströms har vi både nöjet och nyttan av att kontinuerligt träffa ett stort antal personer inom industrin. Det är möten som ger inspiration till att hela tiden utmana oss själva för att se om vi har den bästa affärsmodellen för vår verksamhet. På det sättet säkerställer vi att ni som kund hela tiden får tillgång till kostnadseffektiva lösningar med hög servicegrad och teknisk kompetens.I EdströmsGruppen ingår fem dotterbolag, Edströms Maskin AB, Edströms Verktyg AB, Edströms Service AB, EdströmsGruppen Fastighet AB och Edstrøms Værktøjsmaskiner APS i Danmark. Läs gärna mera om respektive företag.Edströms Maskin ABEdströms är därför en komplett maskinleverantör!Vi har som strategi att representera några få starka varumärken vilket har gjort att vi fått höga volymer. Därigenom har vi kunnat effektivisera flödet och ökat de tekniska kunskaperna för de maskintyper vi säljer. Vår egen lagerhållning, samt HAAS centrallager i Antwerpen med över 400 maskiner, gör att vi ofta kan leverera maskiner omgående efter order. Vi har ett flertal säljare och tekniker som täcker in den svenska marknaden.På Edströms Maskin i Jönköping har vi i över 70 år levererat Verktyg, Maskiner och Service till svenska teknikföretag. Genom ett privat ägande har vi utvecklat en ledande ställning med ett starkt och brett sortiment som vi själva har full kontroll över. Därmed är vi helt oberoende av andra intressenter än våra kunder och kan alltid erbjuda er effektiva lösningar, bra priser samt snabba leveranser. Edströms kundstyrda och oberoende organisation medför även att vi går snabbaste vägen från tillverkaren till er som kund. Här finns inga dolda mellanhänder eller pålägg utan endast snabbast möjliga hantering av beställningar och leveranser. Vi kan alltid erbjuda er dagsfärska priser och aktuella leveranstider som tål att jämföras. Att Edströms är privatägt ger dessutom er som kund flera fördelar. Vi kan snabbt fatta beslut och anpassa oss efter nya förutsättningar. Som till exempel när det gäller vår webb-butik. Där såg vi tidigt möjligheterna att kunna erbjuda er ett enklare sätt att beställa våra verktyg. Utan onödiga omvägar kunde vi därför snabbt erbjuda er helt nya tjänster.Edströms oberoende ställning innebär också att vi väljer vårt sortiment själva. Det har inneburit att Edströms har satsat på ett mindre antal varumärken och leverantörer som vi vet kan leverera det som ni efterfrågar. Både när det gäller produkter, pris och leveranser. Genom att arbeta med ett mindre antal leverantörer kan vi också beställa stora volymer och bli experter på allt det som finns i vårt lager.Edströms vision är att fortsätta satsa på ny teknik och helhetslösningar för att tillfredsställa era framtida behov. På det sättet utvecklas hela tiden vår organisation efter er tillverkning istället för tvärtom. Något vi på Edströms som en oberoende leverantör ser som en självklarhet.

Lepro i Hofors AB - Hofors
Lepro i Hofors AB - Hofors

Lepro, som startade 1994, är en mekanisk verkstad. Inriktningen är bland annat rörbockning, Laserskärning, svetsning, automatkapning av rör och stång, plåtbearbetning, hårdlödning och exenterpressning. En lösning är aldrig långt borta.Vi arbetar åt både stora och små företag med bland annat produkter till sjukvården, städvagnar, legotillverkning av plåt och rörprodukter med mera. Förutom våra kunder i Sverige vänder vi oss till de nordiska länderna. Vi utför även montering och paketering av slutprodukter.Vi har en egen pulverlackeringsanläggningvi lackerar både våra egna produkter och till kund.Marknader får alltid sin väg och vi är inget undantag. Vi förhåller oss till kundens behov. Genom en effektiv hantering av resurser och hög produktivitet håller vi kostnaderna låga medan kvaliteten förblir hög.Vi är Certifierade inom ISO 9001 & 14001

Svets & Mekano Produktion i Vislanda AB - Vislanda
Svets & Mekano Produktion i Vislanda AB - Vislanda

Svets & Mekano Produktion i Vislanda AB är en legotillverkare av produkter i stål och rostfritt.Våra tjänster sträcker sig genom värdekedjan från komponent tillverkning till svetsning ytbehandling och montering.Med kompetens 30 års erfarenhet och en väl anpassad produktionsanläggning skapar vi kostnads effektiva lösningar till våra kunder.Certifierade enligt ISO 9001 / 14000 samt svetsstandard ISO 3834-2.

Burseryds Mekaniska AB - Burseryd
Burseryds Mekaniska AB - Burseryd

Verksamheten präglas av en mycket hög servicegrad gentemot kunderna. Som ett led i detta erbjuder företaget ett helhetskoncept för moduler. Såväl genom inköp som montering och logistiklösningar. Burseryd Mekaniska AB:s verksamhet är att genom skärande bearbetning tillverka och försälja legotjänster till framförallt den svenska och nordiska verkstadsindustrin.Detta ska ske genom att hålla ett högt tekniskt kunnande, en hög produktkvalité och en så modern produktionsanläggning som möjligt.Anställda: 14 Omsättning: 22 miljoner (SEK)Investeringar: 15 miljoner (SEK) de senaste fyra åren (Produktionsutrustning)  

Mixtrum AB - Älvdalen
Mixtrum AB - Älvdalen

Finmekanisk legotillverkning och montering i moderna maskiner. Specialister på de lite svårare komponenterna, CNC bearbetning, svarvning och fräsning med höga krav på finish och noggrannhet. Detaljerna kan man oftast kan hålla med en hand även om vi i vår största maskin kör detaljer stora till formatet men sällan tunga. Vi har alla moderna hjälpmedel för att kunna ta emot och bearbeta digitala underlag som solider till färdiga detaljer. Kontakta oss om ni vill ha en engagerad leverantör.