Forskaregatan 1 B
27537 Sjöbo
Sjöbo
Sverige
Org. no: 556552-7834
Employees: 5-9 employees


Affärsidé Legoleverantör inom tillverkning genom skärande bearbetning till företag med olika krav, främst i vårat närområde Vi ägnar oss åt styckestillverkning och små och medelstora serier. Vi arbetar kundfokuserat med tillverkning mot kundorder. Genom våran kompetenta och erfarna personal löser vi dom mest avancerade uppgifterna. Vi ska arbeta så effektivt som möjligt i vår produktion för att kunna nå lägsta möjliga kostnad för våra kunder samt ha korta leveranstider och arbeta efter att hålla dessa. Vi ska vara flexibla och samarbetsvilliga för kundens tillfredställelse, utveckling och trygghet. Vi ska leverera till 100 procentig kvalitet. Vi är även certifierade hos Sellihca (Id 101447) vilket berättigar oss att utföra arbeten åt de största nordiska energibolagen, ex. vis Forsmarks kärnkraftsverk, Vattenfall etc. Vår omsättning är ca. 29 miljoner (2011) Vi vänder oss framförallt till kunder inom närområdet och i Sverige. Vi anser oss vara bäst på enstyckstillverkning samt små och medelstora serier, där detaljerna kan vara knappnålsstora till att väga flera ton. Förutom maskinbearbetning tar vi åt oss projekt och helhetskoncept utefter kundens behov för att leverera hela färdiga konstruktioner som kan innehålla, svets, ytbehandlingar, härdning slipning och montering. Vi arbetar i alla marknadens olika förekommande material


Vi erbjuder ett brett tjänsteutbud som inkluderar 3D-print i metall och polymer, Lasersvetsning, laserpåsvetsning/LMD, laserhärdning, lasermärkning och oförstörande provning, anpassat för att möta de mest krävande behoven inom branscher som fordon, försvar och medicinteknik.Med vår expertis och fokus på att utveckla Best in Class-metoder, skräddarsyr vi laserbearbetning på legobasis enligt dina specifika krav. Vårt mål är att vara din kompletta och nytänkande samarbetspartner, som alltid står för hög kompetens och pålitliga leveranser. Hos Lasertech kan du lita på att vi har tekniken, metoderna och kompetensen som krävs för att leverera lösningar av högsta kvalitet. Vi värnar om din integritet och har alltid fullständig sekretess. Sedan vi blev en del av börsnoterade XANO Industri AB den 14 december 2020, har vi ytterligare stärkt vår position och tillgång till nya marknadssegment genom vår tillhörighet inom affärsenheten Precision Technology. Vi skapar synergier inom koncernen som öppnar dörrar till nya tillväxtmöjligheter för både Lasertech och våra systerföretag.Från omöjligt till möjlig, varje dag!


NKC Sverige är ett svenskt industriföretag med japanska ägare. Vår verksamhet består huvudsakligen av tillverkning av plåt-, stål- och formsprutningsprodukter. Vi pressar, laserskär, fräser, ytbehandlar och formsprutar en variation av komponenter som vi sedan levererar till världsledande industriföretag. Vi utför även fosfatering.


Parsteel AB tillverkar i plåt, rör och profiler efter behov och önskemål Parsteel AB är ett legoföretag som tillverkar produkter i plåt, rör och profiler utifrån era specifika önskemål. Den breda kompetensen och flexibiliteten är våra främsta kännetecken. Vi tillverkar allt från små detaljer i 0,5 mm till stora plåtkonstruktioner på upp till 36 meter i ett stycke. Vi är certifierade enligt ISO 9001, ISO14001, SS-EN-ISO 3834-2 (sträckgräns 700) EN1090-1.


Vi skräddarsyr vår tillverkning för våra kunder. Vi är stolta över vår moderna och avancerade maskinpark, där vi snabbt och kostnadseffektivt kan erbjuda: Konstruktion - Produktion - Pulverlackering - Leverans Med 5-axliga CNC maskiner samt lasermaskiner för både plåt- och rörbearbetning har vi enorma möjligheter att producera både finmekaniska detaljer samt produkter för byggindustrin. Vår maskinpark består av produktionsmaskiner som har valts med morgondagens teknologi i åtanke, och vi ser alltid fram emot att investera i nya och innovativa produktionslösningar så vi kan bli din självklara totalleverantör där vi kan leverera det mesta som täcker DINA behov. Företaget finns i Tallinn, men DU som kund kommunicerar självklart med svenskspråkig personal. Reval CNC Group ser fram emot att hjälpa just dej. Simon Stenbäck


Vi erbjuder våra kunder kompletta lösningar med känsla och medvetenhet kring finish och kvalitet. Vår nisch är inom smått till medelstort tonnage med fokus på det större och tuffa material. Enstaka detaljer eller en helhetslösning som inkluderar utveckling, konstruktion, maskinbearbetning, montage, kontroll och dokumentation. Vi har en modern maskinpark och kunnig personal med stor flexibilitet.Certifierade enligt AS9100, ISO9001, ISO14001 och ISO45001.Hos våra kunder skall vi vara den självklara partnern och medleverantören.


Företaget har en historia sedan mitten av 1970. Från början var vi en renodlad verktygsfirma, därav namnet Ljungby Verktyg AB. Under årens lopp har företaget ständigt utvecklats och breddat sin verksamhet. För att tydliggöra vad vi kan erbjuda gör vi 2015 ett namnbyte till Underleverantörsgruppen i Ljungby AB. Samtidigt skapar vi tre verksamhetsområden med olika namn.Ljungby VerktygLjungby VattenskärteknikLjungby LegoteknikGenom detta tydliggörande av våra verksamheter tror vi att det blir lättare att få ut vad vi kan erbjuda och vi tror också att möjligheten för tillväxt inom varje separat verksamhetsområde är goda. För dig som kund kommer du inte märka något. Vi är fortfarande ett företag med samma företagsuppgifter på samtliga områden.


AQ ParkoPrint ABAQ ParkoPrint konstruerar och tillverkar OEM-produkter som automater, printrar och vendingmaskiner för t ex biljetter och varor.AQ ParkoPrint är en komplett leverantör med totalansvar för våra samarbetspartners. Vi anskaffar materiel och komponenter, tillverkar, monterar, provar, levererar och fabriksreparerar.Kännetecknande för det vi tillverkar är att vi gemensamt med våra kunder utformar produkter och tillverkningsmetoder i ett nära och långsiktigt samarbete. Vår kompetens, utvecklingsresurser och långa erfarenhet inom denna typ av tillverkning leder till en kostnadseffektiv tillverkning. Vi samarbetar med de allra främsta underleverantörerna inom sitt område.Våra kontakter gör att vi kan erbjuda tillverkning av lämpliga detaljer i lågkostnadsländer, ofta inom AQ Group där vi kan dra nytta av AQ’s kompetens och kapacitet men även i kontakt med andra företag.Köp av komponenter från andra kontinenter har vi sysslat med i decennier - där vi även utnyttjar AQ-koncernens volymer och kompetenser för att bli kostnadseffektiva.Innehar certifieringar ISO 9001 och ISO 14001.