Hejargatan 7
63229 Eskilstuna
Eskilstuna
Sverige
Org. no: 556357-1982
Employees: 1-4 employees


Vi har ett brett kunnande på ÖMEK och är lyhörda för våra kunders önskemål. Att kunna leverera precis det våra kunder efterfrågar är det självklara målet. Är det någon avvikelse ska det vara till det bättre!ÖMEK har ca 55 välutbildade medarbetare, till exempel har alla svetsare EN287-licens. Många har varit på företaget länge och har ett stort allroundkunnande.Principen är att våra medarbetare ska vara duktiga specialister, men inom mer än ett område. Det ger rotationsmöjligheter och stor dynamik i organisationen.Vi arbetar i en platt organisation, där vägen från beslut till handling är kort. Kunskapsnivån hos våra medarbetare är hög, vilket betyder att du som kund kan få svar på dina frågor från de flesta av oss på ÖMEK.Med från börjanEtt exempel där vi bidragit med vår kompetens var framtagningen av ett pumpstativ för ABS. Vi bjöds in på ett tidigt stadium och kunde utifrån vårt kunnande inom rationell tillverkningsteknik vara med och påverka utformningen av pumpstativet till en kostnads- och tillverkningseffektiv konstruktion.Färdiga för hyllanHelt färdiga komponenter, klara att t ex monteras i en maskin eller läggas i ett reservdelslager, är en annan av våra specialiteter. För några av landets stora tillverkare av gaffeltruckar producerar vi gafflar, lackerade och helt färdiga för montage eller lagerhyllan.Special- och prototyptillverkningVår produktionsapparat tillåter allt från högt automatiserad serietillverkning till en närmast hantverksmässig framtagning av enstaka komponenter. Detta hantverkskunnande utnyttjas bl a för framtagning av prototyper för funktions- och produktionstester, något som kan spara mycket pengar i serieproduktionen.


På Lideco levererar vi verktygskomponenter från vår egen produktion och våra världsledande leverantörer. Vi jobbar alltid nära dig som kund och värdesätter personlig kontakt och uppföljning i alla led. Med vår arbetsprocess kan du alltid känna dig trygg i att du får rätt komponenter i rätt tid, med ett kompetent bollplank nära till hands.


Välkommen till AKM ABDu har kommit rätt om du söker tillverkning av komplexa komponenter, verktygsdelar samt pulverpressverktyg.Vi är flexibla och levererar detaljer av hög kvalité med korta ledtider. Höglegerade verktygsstål är det vi bearbetar mest men vi tar oss an allt från gummi till hårdmetall.Slå en signal eller skicka ett mail om du vill veta mer om vad vi kan erbjuda just er.


Invex är din kompetenta leverantör av produkter, lösningar och tjänster inom metallindustrin,halvfabrikat i aluminium, titan, specialkvaliteter i rostfritt och stål.Vi har leverantörer över hela världen och ger dig som kund säkra och snabba leveranser.Med dokumentation och spårbarhet genom hela kedjan har vi full kontroll på processerna från ordertill leverans. Vi kan spåra ordern genom hela kedjan ge korrekt och tillförlitlig information till dig somkund. Det krävs god spårbarhet i produktion för att uppfylla såväl myndigheters som kunders krav.Utöver det finns det också ekonomiska aspekter på spårbarhet. Sänkta kostnader för defektaprodukter, felaktiga leveranser och annulleringar är några exempel på fördelar med en väl fungerandespårbarhet. Vi är certifierade enligt ISO 9001, 14001 och jobbar ständigt med att ta hänsyn till miljön och bidra aktivt till kretsloppstänk och återvinning av våra produkter. Vi strävar efter att jobba tillsammans med leverantörer som är kvalitets- och miljögodkända och ställer höga krav på våra samarbetspartners både när det gäller miljöhänsyn och kvalitet på produkterna.Med vår kunskap och kontakt med leverantörer får du som kund alltid en produkt och lösning som passar just dig och dina specifika behov.


Legokapacitet:Bäddfräsning - kapacitet 20x4x1,65m (X,Y,Z)Våtlackering - Mått målarbox 20x6x3m (LxBxH)Blästring (Stålsand) - kapacitet 12x1,2x0,45m (X,Y,ZSvetsning - Objekt upp till 20m, SS-EN ISO 9606-1:2013, ISO 5817, MMA/MIG/TIG/SAWPlasmaskärning - Kapacitet 1-30mmGasskärning - Kapacitet 30-100mmKantbockning - kapacitet 15mm, presstryck 320tonGradsax


Välkommen till PVI Laserkraft och vår värld, en vardag full av plåtbearbetning.Vår målsättning är att alltid sätta kunden i centrum och hela tiden sträva efter att överträffa våra kunders förväntningar.Laserkraft ska fokusera på sin nisch och ständigt ligga i främsta ledet gällande teknik, arbetsmiljö, utbildning och kompetens. Detta ställer höga krav på alla inom företaget, vilket innebär att alla har en stark vilja att ständigt utvecklas mot nya mål.Laserkraft är ett kunskapsföretag. Detta innebär att du som kund ska känna trygghet i alla våra relationer, såväl vad gäller konstruktionslösningar och ritningar, som leveranser av fullt färdiga monterade produkter av rätt kvalitet.Visioner i all ära, men det viktigaste för oss är att hela tiden sätta upp och arbeta mot såväl kortsiktiga som långsiktiga mål, som vi regelbundet kan mäta och följa upp.Sammantaget innebär detta att vår kompetens och konkurrenskraft ska skapa förtroende hos våra kunder.Syftet med denna sida är att ge våra nuvarande kunder samt blivande kunder några exempel på vad vi kan åstadkomma tillsammans.Certifierade enligt ISO 9001, ISO 14001, ISO 3834-2, IATF 16949


Menea AB är ett företag med inriktning på ingenjörstjänster samt import av tillverkning, montage och metaller. Med kontor i Sverige, Spanien och Bosnien kan du som kund känna dig trygg med att vi kan leverera rätt kvalitet, till rätt pris och i rätt tid.Vi erbjuder Svarvning och fräsning av korta och långa serier med möjlighet för våra kunder att avropa från en svensk adress även om det tillverkas i utlandet. Korta leveranser på 5-axligt bearbetning av korta och långa serier (Sverige, Slovenien, Bosnien-Hercegovina) Laserskärning och rörlaserskärning Tillverkning av fjädrar i olika storlekar och material Bockning och svetsning Smide och Gjutning Formverktyg för plast samt plastdetaljer Vi har bra priser på specialkoppar CCZ (elmedur) och rostfritt material som vi köper i (Tyskland) Standard eller specialprofiler enligt kundens ritning i aluminium (Bosnien-Hercegovina)Ingenjörstjänster: Projektledning Hjälp med att bygga upp och underhålla ledningssystem för ISO 9001 för mindre industriföretag Mekanisk konstruktion Beräkningar i Ansys Workbench genom våra samarbetspartners i Bosnien-Hercegovina med svensktalande kontakt på plats i Bosnien-HercegovinaKontor: Sverige (Karlskrona) Bosnien-Hercegovina (Mostar) Spanien (Malaga)Vårt sätt att arbeta:Vi letar upp leverantörer, gör personliga besök hos dom för att undersöka deras kapacitet och maskinpark samt kontrollera deras kvalitetsarbete.Vi har inget emot att våra kunder arbetar direkt mot våra leverantörer utan oss som mellanhand men vi finns alltid till hands när det behövs. Menea AB erbjuder även hjälp med att kvalitetssäkra kundens produkter på plats innan leverans eller göra kontroller under process hos leverantören.


Rotage grundades 1979 och är beläget i Kvänum, vår ambition är att vara en attraktiv detalj- och komponentleverantör av plåtprodukter med inrikning på laserskärning och stansning.Vi är idag 80 personer och har en modern maskinpark med hög automatisering. Vi är certifierade enligt ISO 9001 och ISO 14001Idag har vi bl.a 5 laserskärmaskiner, 4 stansmaskiner och 1st kombimaskin (laser/stans) med automatisk laddning och sortering, 12st kantpressar, varav 8st är robotiserade, 1st svetsrobot med växelbord samt ett 10-tal svets stationer. Vi har dessutom 3st fleroperationsmaskiner för vidarebearbetning samt ett antal montage stationer. Vårt breda kunnande och kompletta maskinpark gör oss konkurrenskraftiga inom detalj- och komponenttillverkning. Dessutom kan vi ombesörja komplett tillverkning av olika produkter, inklusive ytbehandling. Med våra kraftfulla CAD-datorer kan vi hjälpa till med ritningsarbete, produktutveckling och utbredning. Programmen vi använder utöver maskinkopplade program är senaste versionen av Solid Works och DraftSight med applikationer som Autopol för plåtutbredning och bocksimulering i 3D.