Södra Fabriksgatan 4
57236 Oskarshamn
Oskarshamn
Sverige
Org. no: 556223-1430
Employees: 50-99 employees


Välkommen till Elfströms Industrisvets AB!PLASMASKÄRARE med 5 axligt skärhuvud Skär upp till 80 mm i svart , rostfritt och aluminium ,Skärlängd 4,5 meter x 3 meter,även specialskärning utanför skärbordet.FIBERLASERSKÄRNINGVI är ett företag som jobbar med plåtbearbetning så som CNC-stansning kantpressning (bockning av plåt) och svets av det mesta.Flerop maskin en HAAS Wf 3 Kantpress Ursviken 160 tonVi samarbetar med flera bra leverantörer och vi har möjlighet att vara mycket flexibla åt våra kunder. . Tigsvetsning i Rostfritt och Aluminium är något som vi utför varje dag .


Teknoprod AB är en legotillverkare av kompletta system där elektromekaniska system, kabelstammar, fiberoptik samt vårt eget varumärke Viking med belysning och tillbehör ingår.Som leverantör till svensk industri sedan mitten av 1980-talet har vi mycket högt ställda kvalitetskrav på hela vår process från design till levererad produkt.Tillverkningen sker vid vårt helägda dotterbolag Teknosystem i Polen TEKNOSYSTEM CO. LTD samt att vi har ett långvarigt samarbete med tillverkare av gummi-, plast-, och metallprodukter.


Vår vision.Sveriges mest efterfrågade samarbetspartner -För kunder med höga krav.FA-Tec är ett företag i tiden med målet att bli en ledande leverantör där kombinationen svetsning, skärande bearbetning och montage förekommer.Företaget vill vara det naturliga valet av långsiktig samarbetspartner som också kan hjälpa till med systemlösningar och delta i utvecklingsarbetet för uppdragsgivarna.Målsättningen inom FA-Tec är att med hög kompetens och modern teknik erbjuda kunderna bästa möjliga produktionsekonomi.


Tyngdpunkten i våran verksamhet ligger på plåtbearbetning dvs. laserskärning (0,5mm-20mm), kantpressning, bockning, rundvalsning samt svetsning. I våra tjänster ingår även skärande bearbetning i supportersvarvar, fräsning, borrning, gängning samt kilspårsdragning. ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015.https://www.osterbymekaniska.com/


Vi har ett brett kunnande på ÖMEK och är lyhörda för våra kunders önskemål. Att kunna leverera precis det våra kunder efterfrågar är det självklara målet. Är det någon avvikelse ska det vara till det bättre!ÖMEK har ca 55 välutbildade medarbetare, till exempel har alla svetsare EN287-licens. Många har varit på företaget länge och har ett stort allroundkunnande.Principen är att våra medarbetare ska vara duktiga specialister, men inom mer än ett område. Det ger rotationsmöjligheter och stor dynamik i organisationen.Vi arbetar i en platt organisation, där vägen från beslut till handling är kort. Kunskapsnivån hos våra medarbetare är hög, vilket betyder att du som kund kan få svar på dina frågor från de flesta av oss på ÖMEK.Med från börjanEtt exempel där vi bidragit med vår kompetens var framtagningen av ett pumpstativ för ABS. Vi bjöds in på ett tidigt stadium och kunde utifrån vårt kunnande inom rationell tillverkningsteknik vara med och påverka utformningen av pumpstativet till en kostnads- och tillverkningseffektiv konstruktion.Färdiga för hyllanHelt färdiga komponenter, klara att t ex monteras i en maskin eller läggas i ett reservdelslager, är en annan av våra specialiteter. För några av landets stora tillverkare av gaffeltruckar producerar vi gafflar, lackerade och helt färdiga för montage eller lagerhyllan.Special- och prototyptillverkningVår produktionsapparat tillåter allt från högt automatiserad serietillverkning till en närmast hantverksmässig framtagning av enstaka komponenter. Detta hantverkskunnande utnyttjas bl a för framtagning av prototyper för funktions- och produktionstester, något som kan spara mycket pengar i serieproduktionen.


Plåt & Laserteknik är ett bolag med säte i Trollhättan. Kundkretsen är ett brett tvärsnitt av svensk verkstadsindustri. Vi betjänar ett 100-tal företag, varav ett 15-tal representerar 80 % av omsättningen. Bolaget ägs av tre personer, varav 2 har aktiva roller i den dagliga verksamheten. Bolaget har ett 20-tal anställda och opererar i lokaler med goda möjligheter till expansion. All vår verksamhet utgår från att laserskära plåtämnen, såväl i 2D som 3D. Vi kompletterar sedan med en växande andel vidareförädling. Förutom bockning har vi manuell MIG/TIG-svetsning, men framförallt växer vi stadigt vad gäller robotiserad svetsning. Vi erbjuder dessutom bearbetning i en 3-axlig fleroperationsmaskin. Vi har ingen egen ytbehandling, men erbjuder hela spektret av ytbehandlingar i samverkan med regionala partners.


Legokapacitet:Bäddfräsning - kapacitet 20x4x1,65m (X,Y,Z)Våtlackering - Mått målarbox 20x6x3m (LxBxH)Blästring (Stålsand) - kapacitet 12x1,2x0,45m (X,Y,ZSvetsning - Objekt upp till 20m, SS-EN ISO 9606-1:2013, ISO 5817, MMA/MIG/TIG/SAWPlasmaskärning - Kapacitet 1-30mmGasskärning - Kapacitet 30-100mmKantbockning - kapacitet 15mm, presstryck 320tonGradsax


Hydroforming Design Light AB är ett företag i Hydroscand Group.Företaget ligger i Vansbro, en bygd med tradition av verkstadsindustri med hög kompetens och tekniknivå.HDLs affärsidé är att erbjuda kunden optimala formlösningar för plåt och rördetaljer. Genom att HDL behärskar såväl HYDROFORMNING, som DJUPDRAGNING och PRESSNING kan HDL erbjuda den för varje detalj optimala formningsmetoder.HDL har egen verktygskonstruktion och verktygstillverkning samt kapacitet att producera egna rörämnen. Detta ger HDL möjligheter att erbjuda korta leveranstider och ett optimalt materialutnyttjande.HDL har ambition och kapacitet att alltid ligga i teknikens framkant och driver utvecklingsprojekt med Högskolan Dalarna och flera större företag.Löpande produktion sker idag till stora företag i Europa.HDLs möjligheter att snabbt expandera sin verksamhet är mycket goda eftersom företaget har en stabil finansiär, god tillgång på yrkeskunnig personal och ändamålsenliga lokaler.