NGA Pressverktyg AB har specialiserat sin verksamhet och tillverkar verktyg samt utför excenterpressning med totalansvar för detaljtillverkningen eller utför enbart legopressningen. Det har vi gjort framgångsrikt i mer än 40 år.
Genom lång erfarenhet av verktygs- och detaljtillverkning kan vi garantera verktyg och detaljer av hög klass. Styrkan ligger i helheten, där vi kan medverka från konstruktion, utfallsprover till masstillverkning, allt under ett och samma tack.
NGA Pressverktyg har en modern utrustning för framställning av olika verktyg med bland annat CNC-styrda trådgnistar och fleroperationsmaskiner. Vi konstruerar och bereder verktygen i egen CAD/CAM-anläggning, varför kundernas CAD-underlag snabbt kan överföras till verktygskonstruktion i AUTOCAD och olika CAM Program.