Batterivägen 7
43232 Varberg
Varberg
Sverige
Org. no: 556251-8612
Employees: 5-9 employees


KMC AB har över 40 års erfarenhet av att hitta rätt maskinutrustning, bearbetningsprocess och material för svensk tillverkningsindustri.Vi är experter på mekanisk ytbehandling, inklusive blästring, gradning och rengöring, samt pressgjutning, eldfasta material och balansering. På senare år har vi utökat vår produktportfölj med borstgradning och kompletta lösningar för efterbearbetning av 3D-printade komponenter.Innovation och hållbarhet är kärnan i vår verksamhet. Vi strävar efter att vara en pålitlig lokal partner och samarbetar alltid med professionella leverantörer för att stärka svensk industri och göra den mer konkurrenskraftig.Vår bredd kombinerat med vår expertis inom respektive område garanterar att du får rätt utrustning för dina specifika behov. Vårt team av kompetenta tekniker finns tillgängliga över hela Sverige och Norge, för att kunna erbjuda en trygg lösning över tid.Vi är en del av AddtechAddtech är en teknikhandelskoncern som tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde i länken mellan tillverkare och kund. Vi verkar inom valda nischer på marknaden för högteknologiska produkter och lösningar. Kunderna finns främst inom tillverkande industri och offentlig sektor. Koncernen har över 4 000 medarbetare i cirka 150 dotterbolag, en årsomsättning om cirka 20 miljarder svenska kronor och försäljning till ett 30-tal länder. Addtechaktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm.


CNC-bearbetning med känsla!Jan Uddén AB har tillhandahållit tjänster inom legotillverkning och avancerad CNC-svarvning och CNC-fräsning med förstklassig kompetens sedan 1968. Maskinparken består genomgående av kvalitetsmärken för maximal precision. Här finns bland annat palettsystemsutrustade fyr- och femaxliga CNC-fräsar, heningsmaskiner och revolverförsedda CNC-svarvar med drivna verktyg. Vi bearbetar de mest komplexa detaljer med precision och ytfinhet i världsklass, i både aluminium, stål, plast och andra material. Engagera oss gärna redan i konstruktionsfasen! Då har vi ofta minskat tillverkningskostnaden avsevärt.Vi levererar. I tid.Kontakta oss direkt för en offertförfrågan eller teknisk rådgivning!


Company specializes in sheet metal processing by using latest laser cutting, plasma cutting and metal bending, folding technologies. Additional operations like welding, machining, surface treatment upon request and availability. We work with sheet materials. The final product is prefabricated sheet metal parts made on customer order. For defense - full cycle of production. Proven track record on both sectors. Metals as mild steel (including Hardox, Strenx and analogues), stainless steel, aluminum, ballistic steel.Links to our works are presented here.Company operates since 2010. Sales turnover: 26.5 ml EUR (2025). Quality management systems ISO 9001, ISO 50001, ISO 14001, ISO 1090, AQAP 2110:2116 and a licence to work with military products.A member of MASOC – the Association of Mechanical Engineering and Metalworking Industries of Latvia. The company Baltic Steel Group (BSG) is a part of EMJ Metals Group and has more than 20 years of experience in trading of steel, aluminum sheets and non-ferrous metals. It holds strong position in metal supply in the Baltic region. EMJ Metals är det största skärningsjänstcenteret i Baltikum. Vi är ett företag från Lesom erbjuder laser och plasma skärning och bockning av metall. Företag exporterar till Sverige, Danmark, Norge, Finland, Österrike och andra länderna som Benelux, Baltiska länderna som Estland och Litauen.Här listan av våra arbeten.


MPA Måleriproduktion Coating AB säljer industrimålning, lackering och rostskydd för all typ av industriella produkter samt större fordon. Våra kunder är allt från det mindre lokala företaget till de stora globala världsledande industrikoncernerna.TJÄNSTERVi har delat upp våra tjänster i 4 kategorier: Lego, "Facrory in factory", Spårbundna Fordon och Entreprenad. Vi jobbar alltid nära med våra kunder och tar tillsammans fram ett erbjudande som passar varje kund.MILJÖPå MPA värnar vi om vår miljö. Vi jobbar aktivt med att försöka minska vårt ekologiska fotavtryck. Vi försöker arbeta på ett hållbart sätt och jobba med modern teknik som gynnar både miljö och resultat.


NKC Sverige är ett svenskt industriföretag med japanska ägare. Vår verksamhet består huvudsakligen av tillverkning av plåt-, stål- och formsprutningsprodukter. Vi pressar, laserskär, fräser, ytbehandlar och formsprutar en variation av komponenter som vi sedan levererar till världsledande industriföretag. Vi utför även fosfatering.


Conpipe Engineering – vi ser möjligheter och hittar alternativa lösningar Vår affärsidé är att bedriva handel och tillverkning av rörprodukter och rörkomponenter. Med kompetent personal och val av pålitliga leverantörer ska vi leverera till rätt pris och kvalitet med hög service och bemötande. Produktion Vi är specialister på att ta fram alltifrån enkla rör till komplicerade rörlösningar från prototyp till serieproduktion. Hos oss är ingenting omöjligt. Med våra kvalificerade resurser, breda erfarenhet och kunskap medverkar vi gärna i ett tidigt stadium med produktutveckling och prototyper fram till konstruktionslösning och serieproduktion i samarbete med våra kunder.


Legotillverkning med laserskärning, rörlaser, kantpress, svetsning, pulverlackering, robotsvetsning, i tunnplåt eller grovplåt i såväl svartplåt som rostfritt.Hjälp med konstruktion i solid works.God kapacitet i två fabriker.


Vi har ett brett kunnande på ÖMEK och är lyhörda för våra kunders önskemål. Att kunna leverera precis det våra kunder efterfrågar är det självklara målet. Är det någon avvikelse ska det vara till det bättre!ÖMEK har ca 55 välutbildade medarbetare, till exempel har alla svetsare EN287-licens. Många har varit på företaget länge och har ett stort allroundkunnande.Principen är att våra medarbetare ska vara duktiga specialister, men inom mer än ett område. Det ger rotationsmöjligheter och stor dynamik i organisationen.Vi arbetar i en platt organisation, där vägen från beslut till handling är kort. Kunskapsnivån hos våra medarbetare är hög, vilket betyder att du som kund kan få svar på dina frågor från de flesta av oss på ÖMEK.Med från börjanEtt exempel där vi bidragit med vår kompetens var framtagningen av ett pumpstativ för ABS. Vi bjöds in på ett tidigt stadium och kunde utifrån vårt kunnande inom rationell tillverkningsteknik vara med och påverka utformningen av pumpstativet till en kostnads- och tillverkningseffektiv konstruktion.Färdiga för hyllanHelt färdiga komponenter, klara att t ex monteras i en maskin eller läggas i ett reservdelslager, är en annan av våra specialiteter. För några av landets stora tillverkare av gaffeltruckar producerar vi gafflar, lackerade och helt färdiga för montage eller lagerhyllan.Special- och prototyptillverkningVår produktionsapparat tillåter allt från högt automatiserad serietillverkning till en närmast hantverksmässig framtagning av enstaka komponenter. Detta hantverkskunnande utnyttjas bl a för framtagning av prototyper för funktions- och produktionstester, något som kan spara mycket pengar i serieproduktionen.