Niittitie 1
40530 Jyväskylä
Finland-Region
Finland
Org. no: 0489094-4
Employees: 20-49 employees


Genom oss har du många produktionsmöjligheter. Vi är en snabb, flexibel, organisation med kunnig personal. Konkurrensfördelar uppnår vi genom korta ledtider, pålitlighet, och personlig service. Rätt pris är givetvis en grundförutsättning.Vår största tillgång är vårt engagemang, vår vilja att lyckas. Vi vill alltid göra vårt bästa för att möta behov och förväntningar.Nyckelord för oss är: Flexibilitet Kostnadseffektivitet Kunskap Noggranhet Pålitlighet


Örnalp Unozon AB i Örnsköldsvik Örnalp Unozon AB är en världsledande tillverkare av processutrustning i titan, belägen i Örnsköldsvik. I våra moderna lokaler designar, konstruerar och tillverkar vi tryckkärl, värmeväxlare, plattvärmeväxlare, tankar och rörledningar för olika applikationer enligt internationella standarder. Vår unika kompetens inom svetsning i speciella material och miljöer gör oss till en av Europas främsta tillverkare av utrustning i titan.


VÅR HISTORIALN Industrimontage AB startades 2012 av Michael Lyckhagen som Lyckhagen Sweden AB. 2013 blev Mattias Nilsson delägare och då bytte vi även namn på företaget till nuvarande LN Industrimontage AB.Under åren har LN Industrimontage vunnit tre Gaseller (2017, 2018, 2019) och tilldelats titlar som Mästargasell, Tillväxtföretag och Superföretagare.Idag ligger huvudanläggningen i Boden men LN Industrimontage finns även representerade i Piteå, Luleå, Gällivare och Oskarshamn.TjänsterTILLVERKNING, REPARATION & UNDERHÅLLLN Industrimontage AB består av ett team med många års erfarenheter och kompetens. Vi tillverkar och reparerar maskiner och utrustning inom gruv-, stål- och pappersindustrin. Vi arbetar både med underhålls- och specialarbeten samt nyproduktion. Arbetet sker både i våra verkstäder samt på plats hos våra kunder.Härdning av stålKonstruktioner i stål och mekanikIndustriellt underhållMekanisk verkstad för tung industriNC-svarvning med hög precisionManuell svarvning med erfarenhet och precisionPlasmaskärningLaserskärningGasskärningSvetsningCNC-bearbetningVärmebehandling för ökad hållfasthetNormalisering av stål för optimal struktur


Vår vision.Sveriges mest efterfrågade samarbetspartner -För kunder med höga krav.FA-Tec är ett företag i tiden med målet att bli en ledande leverantör där kombinationen svetsning, skärande bearbetning och montage förekommer.Företaget vill vara det naturliga valet av långsiktig samarbetspartner som också kan hjälpa till med systemlösningar och delta i utvecklingsarbetet för uppdragsgivarna.Målsättningen inom FA-Tec är att med hög kompetens och modern teknik erbjuda kunderna bästa möjliga produktionsekonomi.


Vi skall genom vår unika problemlösningskompetens och med modern avancerad utrustning fylla kundens behov av komplexa svarvade detaljer. Gnosjö Automatsvarvning AB övertogs 1974 av familjen Fransson, men redan 1947 tillverkades den första svarvade produkten. I moderna produktionslokaler arbetar idag ett 30-tal anställda, var och en med sitt eget ansvarsområde. Detta är en trygghet för dig som kund – och en styrka för oss. Företagets kunder finns inom fordons- och verkstadsindustri, industrireglage och fästelement. Export sker till England, Tyskland, Danmark, Holland och USA och uppgår till 10 % av omsättningen. Omsättning uppgick 2006 till 57 miljoner kronor.Vi är certifierade enligt SS-EN ISO 9001, ISO/TS 16949 och SS-EN ISO 14001.


Hydroforming Design Light AB är ett företag i Hydroscand Group.Företaget ligger i Vansbro, en bygd med tradition av verkstadsindustri med hög kompetens och tekniknivå.HDLs affärsidé är att erbjuda kunden optimala formlösningar för plåt och rördetaljer. Genom att HDL behärskar såväl HYDROFORMNING, som DJUPDRAGNING och PRESSNING kan HDL erbjuda den för varje detalj optimala formningsmetoder.HDL har egen verktygskonstruktion och verktygstillverkning samt kapacitet att producera egna rörämnen. Detta ger HDL möjligheter att erbjuda korta leveranstider och ett optimalt materialutnyttjande.HDL har ambition och kapacitet att alltid ligga i teknikens framkant och driver utvecklingsprojekt med Högskolan Dalarna och flera större företag.Löpande produktion sker idag till stora företag i Europa.HDLs möjligheter att snabbt expandera sin verksamhet är mycket goda eftersom företaget har en stabil finansiär, god tillgång på yrkeskunnig personal och ändamålsenliga lokaler.


Svarvab AB är ett företag beläget i Järvsö i Hälsingland som arbetar med skärande bearbetning inom den tillverkande industrin. Företaget ägs och drivs av Stefan Sandkvist och Joel Eriksson som tillsammans har över trettio års erfarenhet i branschen inom produktion, inköp, försäljning och planering.Vår vision är att erbjuda våra kunder tillverkning av komplicerade detaljer med hög kvalitet och precision. Vår styrka är noggrannhet, lång erfarenhet och brett kunskapsområde.Vi har det lilla företagets fördel med att vara flexibla och har därmed lätt för att anpassa oss efter våra kunders önskemål .Våra maskiner är utrustade med motspindel och drivna verktyg. Vi arbetar med stångmagasin upp till Ø95, och kapade bitar upp till Ø200.Vi kör de flesta material från plast till titan och kan, i samarbete med kunden ge förbättringsförslag och lösningar för att göra detaljerna mer produktionsanpassade och funktionella.Genom vårt nära samarbete med andra företag har vi även möjlighet att ombesörja allt från svetsning, fräsning, plåtbearbetning till ytbehandlingar och montering.Vi garanterar snabba, högkvalitativa leveranser.Välkommen med er förfrågan.

Hydro är en världsledande leverantör av aluminiumlösningar. Tillsammans med våra kunder formar vi en hållbar framtid genom innovativa aluminiumlösningar. Vi erbjuder global räckvidd och lokal närvaro inom strängpressning, byggsystem och precisionsrör. Vi har 23 000 medarbetare i över 40 länder och huvudkontoret ligger i Oslo, Norge. Produktion och försäljning finns i Vetlanda, Finspång, Göteborg, Stockholm.