Automatiserad svetsning tar allt större plats i industrin. Med tekniskt ledande lösningar och fokus på robotisering vill Axson Teknik AB hjälpa företag att ta nästa steg i sin produktion.


På Elmia Svets & Fogningsteknik den 19–22 maj visar bolaget hur rätt teknik, kombinerad med utbildning och service, kan stärka både kvalitet och produktivitet i svetsprocesser.


– Vi marknadsför och säljer Fronius svetsmaskiner i Sverige, både direkt och via återförsäljare och robotintegratörer, säger Peter Elmén, teknisk säljare på Axson Teknik AB.


Robotisering driver utvecklingen

En tydlig trend är att allt fler industriföretag investerar i automatiserad svetsning. Drivkrafterna är både ökad effektivitet och behovet av jämn och hög kvalitet.


– Vi håller utbildningar i process, service och robotkunskap för både återförsäljare och kunder, berättar Peter.

Axson positionerar sig som både teknikleverantör och kunskapspartner i denna omställning.


Teknik som förändrar produktionen

Utvecklingen inom svetsprocesser skapar nya möjligheter i produktionen. Ett exempel är Fronius CMT-teknik.

– CMT är en svetsprocess som både ökar svetshastighet och minskar behov av efterbearbetning, förklarar Peter.

Samtidigt gör lösningar som EasyAutoWelder det enklare att ta steget in i automation.

– Det är små robotstationer där kunden mycket snabbt kan komma in i robotproduktion utan tidigare vana, säger Peter.


Visar tekniken live på Elmia

På mässan visar Axson flera nyheter, bland annat Fortis, Velo, iWave och DynamicWire, samt den senaste versionen av EasyAutoWelder.


– Vi kommer att ha flera manuella och robotiserade utrustningar i gång live, och det finns möjlighet att själv testa processer och funktioner, säger Peter.


Målet är att nå hela bredden av industrin – från beslutsfattare till operatörer och studenter.

– Vi vill att besökarna ska känna att det finns både rätt teknik och en kompetent partner till deras nästa projekt, säger Peter Elmén.