Värnamobaserade Mikroponent har under senare år vuxit in i en central position inom försvarsindustrin. Företagets teknik och förmåga att producera extremt tunna metallkomponenter med höga toleranskrav har gjort dem till en eftertraktad leverantör.
Sedan två år ingår de i Scandinavian Astor Group — en konsekvens av just den kompetens som byggt ett starkt och långsiktigt rykte.
– Vi har byggt ett gott rykte, konstaterar Örjan Dahlstedt, sales and marketing.
Den växande försvarsmarknaden har skapat nytt tryck på underleverantörskedjan. För Mikroponent har utvecklingen inneburit både expansion och breddning av erbjudandet.
– När efterfrågan ökar så dramatiskt som den har gjort så måste ju försvarsindustrin hitta vägar att utöka sin kapacitet. Vi har ökat och breddat vårt erbjudande, säger vd Jörgen Lindqvist.
Försvarsindustrin arbetar med rigorösa krav på kvalitet, säkerhet, spårbarhet och processkontroll. Det är ett nålsöga få företag kommer igenom.
– Du måste ha hygienfaktorerna på plats; ordning på dina processer, kvalitetssäkring, informationssäkerhet, spårbarhet och kontinuitet. Och du måste ha något som är lite unikt, säger Jörgen.
Det som särskiljer Mikroponent är deras expertis inom etsning. En teknik som inte alltid får uppmärksamhet, men som är helt avgörande i komponenter där detaljrikedom och toleranser på några hundradelar krävs.
– Vi pratar om väldigt stor detaljrikedom och hög komplexitet… toleranser plus/minus några hundradelar. Vissa applikationer är omöjliga att tillverka på ett annat sätt, säger Örjan Dahlstedt.
På årets Elmia Subcontractor deltog Mikroponent och visade sin teknik för både befintliga och nya kontakter. Mässan är en viktig arena – men det är företagets långsiktiga kompetens som driver tillväxten.
– Den här mässan är jätteviktig för oss, vi träffar alltid en handfull nya kunder varje år, säger Örjan.
Källa: Elmia
