USA höjde tullarna för Europa, vilket har gjort att många företag har behövt tänka om och hitta nya sätt att arbeta på. Försvarsindustrin gick under våren ut med att de gör sin största rustning någonsin och är på ständig jakt efter nya leverantörer.
Qimtek’s nya hemsida lanserades, allt för att göra det lättare för er företagare att förmedla era tjänster och göra lönsamma affärer. Dessutom rekryterade vi en ny stjärna till vårt team, Kajsa, som även hon finns här för att hjälpa er att navigera er fram i industrins nav.
Många företag har börjat ta hem sin produktion till Sverige, vilket är en trend vi hoppas fortsätter under kommande år. Under 2026 kommer vi att fortsatt finnas här för att hjälpa er kunder. Vi kommer att satsa mycket på att utveckla våra produkter, där vi bland annat utvecklar nya spännande funktioner i Qimtek Dashboard. Förhoppningen är att förbättringarna ska underlätta ert arbete. Nästa år kommer vi även att erbjuda online-utbildningar för både er inköpare och leverantörer.
Vi vill tacka alla kunder som vi under året har fått äran att hjälpa genom att hitta nya kunder och leverantörer, fått vara med och förmedla nyheter och andra spännande händelser i era verksamheter.
Jag och mina kollegor på Qimtek önskar er alla en God Jul och ett Gott Nytt år!

