Solectro AB´s nya Agentur HG Grimme bygger och utvecklar CNC fräsmaskiner i många olika modeller och utförande. HG Grimmes styrka är att de ser till att maskinen fungerar för den specifika uppgiften som kunden har inom modelltillverkning och prototypframställning. HG Grimme kan ta fram CNC-fräsmaskiner som har en längd på över 14m som ofta krävs inom skeppsbyggnad. 


HG GRIMME SysTech utvecklar den perfekta tekniken i rätt storlek för att tillgodose de specifika kraven inom båt- och modellbygge. HG Grimme tar fram en CNC fräsmaskin som kan användas för att trimma, fräsa eller skära ut överdimensionerade delar eller en komplett modell av en båt med absolut precision. Det finns många olika tillvalspaket som enkelt kan integreras i den specialutveckladeCNC fräsmaskinen - fräscenter G-S-F/M. 


Kontakta Solectro AB så hjälper de er att hitta den rätta lösningen för just er båtdesign. Solectro AB arbetar tätt tillsammans med HG Grimme och deras ingenjörer som har lång erfarenhet av olika arbetssätt och designer. Som kund kommer ni att tilldelas en kontaktperson för just ert projekt och tillsammans med HG Grimmes ingenjörer tar ni tillsammans fram den CNC fräsmaskin / center som blir lämpligast för just er modell, design och konstruktion. 


Med CNC-fräsmaskin / center G-S-F/M garanteras produktiva lösningar för alla fräsprocesser. Den är flexibel och har en modulär struktur. Den har en  verktygsväxlare som kan utökas till att inkludera 48 verktyg. Den har ett genomskinligt och stort utdragbart tak som rör sig med maskinen under hela fräsprocessen. Det här är en utveckling som gjorts för en arbetsmiljö som behöver skyddas från fräsdamm.

SOLECTRO ABwww.solectro.se