System 3R utvecklar och tillverkar referenssystem & nollpunktssystem, automationslösningar för framförallt fräs-, slip-, laser- och gnistbearbetning samt mjukvaror för styrning av produktionsprocessen. Både för enskilda celler men också på fabriksnivå – logistik mellan celler med AMR enligt vår Lights-Out Factory vision. Extra funktioner/produktionssteg som CMM, renblås/tork och tvätt kan även kopplas till automationen.

Palletisering är ett första steg mot automation - vi har produkter och lösningar från små detaljer med några millimeters storlek upp till riktigt stora arbetsstycken med vikt upp till 10 ton!

Genom att arbeta med fasta referenser, kan vi omvandla intern ställtid till extern ställtid. Vårt koncept bygger på att definiera varje maskins nollpunkt – med fasta referenser för alla maskiner och ett gemensamt system för hela verkstaden kan ställtiderna reduceras till ett minimum. Lite som depåstoppen i Formula 1.

Lägg sedan till automation så kan maskinen/maskinerna utnyttjas 24/7 – många av System 3R:s kunder producerar upp till 150 spindeltimmar per vecka även med små seriestorlekar, vanligtvis 1-50st detaljer per batch.



Vårt automationskoncept består av flera olika robotvarianter med skillnad i storlek och viktkapacitet - för betjäning av allt från mindre fräsmaskiner och trådgnistar till stora anläggningar med flera palettstorlekar, rälsgående robot och upp till 20 st maskiner i samma robotcell. Maskinerna kan vara av olika fabrikat och teknologi, ett vanligt exempel är anläggningar med fräsning, gnistning, tvättning och mätning (CMM) i samma robotcell. Vi har både egenutvecklade 3-axliga robotar och 6-axliga robotar från Fanuc i vårt standardsortiment samt ett brett spektra av optioner som gripdon, laddstationer, skyddsstaket och palettmagasin.



Vårt senaste tillskott i sortimentet heter T3-600, en 3-axlig egenutvecklad robot med 600kg lyftkapacitet, 2000mm slaglängd i X för att klara av att betjäna lite större 5-axliga fräsmaskiner och kompakt format för så litet footprint som möjligt. T3-600 finns i både stationärt och rälsgående utförande och har samma breda utbud av hårdvaru- och mjukvaruoptioner som våra övriga robotvarianter.

T3-600 kommer att premiärvisas på EMO i September, dels i hall 11, kopplad till en Mikron MILL P 800 U Short och i hall 12, kopplad till en Yasda Vi50.

Andra nyheter är vårt Cobot concept med Fanuc CRX samt AMR (Autonomous Mobile Robot) för obemannad förflyttning av paletter/fixturer/arbetsstycken i hela verkstaden. Även detta kommer att visas på EMO.



För mer information vänligen kontakta:
Lars Westin

Branch Manager Scandinavia
Mobile: +46 70 306 21 58
lars.westin@georgfischer.com


System 3R International AB

Sorterargatan 1
SE-16250 Vällingby
Sweden
www.system3r.com