Behovet av svetsare i regionen har länge varit stort. Nu är svetsutbildningen i Anderstorp i full gång – med Weland som en aktiv samarbetspartner. Företaget bidrar både med lärlingsplatser och material för praktiska övningar.
När svetsutbildningen i Anderstorp startade i januari 2024 hade ett halvårs förberedelser redan lagt grunden för verksamheten.
– Behovet av svetsare var något som många efterfrågade, bland annat Weland. Det var också en utbildning som vi relativt snabbt kunde agera på i kommunen, säger Camilla Johansson, tf rektor för vuxenutbildningen i Gislaveds kommun.
50 veckors praktik på olika företag
Utbildningen pågår i ett och ett halvt år och kombinerar teori med 50 veckors praktik på olika företag. Eleverna utbildas i MAG- och TIG-svetsning – de tekniker som flest industriföretag efterfrågar – men kan även välja gassvetsning och MMA-svetsning som tillval.
Weland är en viktig partner i satsningen och tar emot elever som lärlingar. Inom kort planerar företaget även att bidra med pallar av skrotavfall, som ska användas för praktisk träning i verkstaden.
– Skrotavfallet kommer att ge eleverna en bra möjlighet att öva på varierande svetsarbeten, och när det har använts i undervisningen kommer det att skickas tillbaka till Weland för återvinning, säger Sven-Erik Jonsson, lärare på utbildningen.
Bristen på kvalificerade svetsare är påtaglig i Sverige, och möjligheterna till arbete är stora för den som utbildar sig inom yrket.
– Jag är så glad att jag valde den här utbildningen. Det är både utvecklande och roligt, och jag ser fram emot att fortsätta utöka mina svetskunskaper ytterligare, berättar en av eleverna i Anderstorp.
