Missa inte att besöka DATRONs monter på EMO i Hannover, här kommer du att få se en inspirerande värld av högteknologiska CNC-fräsmaskiner.
Välj DATRONs CNC-fräsmaskiner för ökad produktion, effektivare produktion och högre precision.
DATRONs CNC-fräsmaskiner har utvecklats ytterligare för att kunna anpassas till automatiserad produktion.
DATRONs CNC-fräsmaskiner är "Made in Germany".
Med DATRONs höghastighetsbearbetning och vakuumspännteknik blir man effektivare i och mer flexibel i produktionen. Med DATRONs CNC-fräsmaskiner får man korta ställtider och snabba omställningar mellan olika jobb. Inga produktionsstopp med långa omställningar och injusterar utan här använder man tiden effektivt. Tillsammans med DATRONs mjukvara och användargränssnitt så blir allt mer översiktligt, man ser tydligt vad man skall utföra steg för steg. Här kan man enkelt välja funktion via maskinens touch-screen på samma sätt som vi idag använder andra smarta produkter. DATRONs CNC-fräsmaskiner utvecklas ständigt för att enklare kunna anpassas till mer och mer automatiserad produktion och samtidigt som DATRON ständigt förbättrar och effektiviserar driften för att få ner maskinens energikostnader. Det här gör att DATRONs CNC-fräsmaskiner har mycket låga driftskostnader.
HINNER DU INTE TILL HANNOVER? Då har du alltid möjligheten att se DATRONs maskiner live hos oss på SOLECTRO AB i Lomma. Där har vi ett showroom med olika CNC-fräsmaskiner och mycket mer inom utveckling och produktion. Boka gärna tid för en demo eller testfräsning. Här kommer du att få uppleva frästeknik och spännteknik på nära håll.
DATRON neo finns i tre olika modeller och är en högnoggrann kompakt CNC-fräsmaskin som utvecklats för att få plats i mindre utrymme och går därmed in genom en vanligt standarddörr. Detta gör att många som inte har plats för stora maskiner eller väldigt stora investeringar ändå kan börja med att utveckla och tillverka sina egna prototyper och mindre serier in-house.
DATRON M8Cube passar för många olika bearbetningar. Maskinen har ett stort arbetsområde, men kräver ändå särskilt stor plats. Den här maskinen är ett mycket bra val för effektiv bearbetning av plattmaterial, chassi, profiler, skyltar och paneler i aluminium, andra icke-järnmetaller, plast och kompositer.
DATRON MLCube är ett mycket bra val för
kostnadseffektiv bearbetning av plattmaterial i olika tjocklekar tex frontpaneler,
skyltar, flänsar, maskindelar i varierande storlek, kapslingar mm i aluminium, andra
icke-järnmetaller, plast och kompositer.
DATRON MLCube Proär en premiummaskin i MLCube-serien
och den här maskinen är idealisk för kunder med höga avverkningshastigheter.
Den erbjuder ett förbättrat lastkoncept med automatiska dörrar och
kranlastning. Det optimerade spånkonceptet med extra spåntransportör
säkerställer effektiv spånbortförsel. Med en extern DATRON ToolAssist – en större
verktygsväxlare som placeras utanför maskinen möjliggörs verktygsväxling under drift.
DATRON MXCubetillhör också premiumklassen av DATRONs
CNC-fräsmaskiner. DATRON MXCube har en maximal dynamik och en kraftfull högfrekvensspindel,
vilket är idealiskt för moderna high-speed-cutting-strategier. Den här maskinen
har också en hög bearbetningsvolym med enastående ytfinish. Den här maskinen
har ett optimerat spånkoncept med ett brett utbud av funktioner.
SOLECTRO ABwww.solectro.se

