Den
15 maj öppnade Gühring Sweden dörrarna till sin produktionsenhet i Lidköping.
Under ett välbesökt öppet hus fick kunder och partners en unik inblick i hur
företaget arbetar med svensk produktion av specialverktyg - från idé till
färdig produkt.
Torsdagen den 15 maj bjöd Gühring Sweden AB in till öppet hus i företagets produktionsenhet i Lidköping och intresset var stort. Under eftermiddagen fylldes lokalerna av kunder och samarbetspartners som ville ta del av hur Gühring arbetar med nytillverkning av kundanpassade verktyg, omskärpning och beläggning i produktionsenheten i Sverige.
Besökarna togs emot med lunch och välkomnades sedan på guidade visningar genom produktionen, där allt från CNC-maskiner och beläggningsugnar till lasermärkning visades i drift. Under visningarna fick gästerna följa hela kedjan, från kundens behov till färdigt verktyg, och ställa frågor direkt till produktionstekniker och operatörer.
- Det var otroligt kul att få visa upp vår vardag. Vi märkte att många blev förvånade över bredden i det vi gör här i Lidköping, säger Christoffer Held, produktionschef på Gühring Sweden.
Flera besökare lyfte fram att det var inspirerande att se hur processen fungerar, något som blev särskilt tydligt under genomgången av hur Gühring anpassar sina lösningar för att möta kundernas specifika utmaningar. Även samspelet mellan teknik och kunddialog, möjligheten att prata direkt med experterna bakom, fick mycket positiv respons.
- Vi vill vara mer än en leverantör, vi vill vara en teknisk partner. Därför är det viktigt för oss att bjuda in, visa hur vi arbetar och lyssna in våra kunders behov, säger Oskar Bringsved, försäljning- och marknadschef på Gühring Sweden.
Responsen efter dagen var överväldigande positiv. Flera av besökarna hörde av sig efteråt för att tacka och uttrycka sin uppskattning, både för bemötandet och för den insikt de fick i hur verktygen de använder faktiskt tillverkas.
Gühring planerar att fortsätta med liknande initiativ i framtiden.
- Det är ett viktigt tillfälle för oss att mötas och visa vårt erbjudande. Att kunna stå mitt i produktionen och visa upp vår anläggning gör skillnad. Att vi erbjuder omskärpning och beläggning under samma tak gör oss unika i Sverige, avslutar Julia Josefsson, sälj- och marknadskoordinator på Gühring Sweden.