Box 511
Lekelundsvägen 5
33153 Värnamo
Värnamo
Sverige
Org. nr: 556555-9530
Anställda: 10-19 anställda


"Vår affärsidè är att leverera kostnadseffektiv förädling av högsta kvalitè med laserbearbetning och kvalificerad svetsning som huvudmoment.Vi skall också i nära samarbete med kunderna utveckla och skapa nya affärsmöjligheter genom att vara det ledande bolaget tekniskt och applikationsmässigt inom rörlaserteknik"


I vår mekaniska verkstad har vi utrustning för dom mest krävande bearbetningarna i våra CNC-styrda svarvar och fräsar. Vi har 3st Cad/CAM stationer som innebär korta ledtider vid små serier. Här arbetar vi med alla material som t.ex. plast, aluminium, stål och rostfritt. Allt från stora serier till mindre specialarbeten och prototyper. Vi åtar oss även legotillverkning av olika produkter.I vår supportersvarv tar vi upp till 5000mm i längd och 900mm i diameter.Maskinverkstad: I vår maskinverkstad servar och reparerar vi entreprenadmaskiner, traktorer, lastbilar och andra specialarbeten. Vi har erfarenhet från den lilla maskinen till dom stora. Vi servar och reparerar även hydraulkolvar. På vår svets och smidesverkstad utför vi små som stora arbeten med MIG, TIG, Gas och Pinnsvets i material som rostfritt, aluminium och vanlig plåt.


Sättraby Verkstad har sedan 1970 arbetat med legotillverkning i tunnplåt och har arbetat fram en enorm kunskap inom området. Vi brinner för att ge våra kunder en väldigt god service, leveranser i tid, bra kvalité och mycket mer.Idag tillverkar vi allt från prototyper, enstaka detaljer, serier på tusentals till helhetslösningar som innebär från plåt till monterad maskin i låda.


30 år i branschen har gett oss ett brett kunnande Våra medarbetare har en mycket gedigen erfarenhet när det gäller plåtbearbetning, svetsning och lackering. Vi kan även erbjuda ritningsunderlag och slutmontering vilket gör att kunden får en komplett produkt. Handelsstål Vi har ett lager på 20 ton, cirka 120 olika dimensioner av plåt, rör, plattjärn, durkplåt, galler med mera. Har vi inte det ni söker så fixar vi hem det.


SUNDAB startade sin verksamhet 1975 och har närmare trettio års erfarenhet av konstruktion och tillverkning i främst rostfritt syrafast stål. Företaget finns i Stockholm och har 14 anställda.På SUNDAB är vi alltid måna om att hitta rätt lösning för kunden, dvs:- att erbjuda den bästa lösningen, både tekniskt och ekonomiskt.- att tillvarata våra anställdas erfarenhet, yrkesskicklighet och engagemang.- att vara en pålitlig, långsiktig tillverkare.- att hålla utlovad kvalitet och leveranstid.Genom CNC-bearbetning, svetsning, slipning och polering bearbetar vi idag de flesta på marknaden förekommande rostfria kvaliteter. Vi arbetar även i höglegerade material såsom Hastelloy, Inconel och Titan.SUNDAB följer arbetsmiljöverkets direktiv och har ett arbetsmiljöprogram i enlighet med gällande miljöföreskrifter.Vi har lång erfarenhet av arbete mot läkemedelsindustrin och är därför vana vid högt ställda krav. Vi försäkrar oss alltid om att leverera produkter av högsta kvalitet.


I första hand vänder vi oss till fordonsindustrin, men också andra företag med behov av vår långa erfarenhet och kompetens för att lösa problem och hitta nya lösningar. Oftast företag i Sverige med en slutprodukt.Tack vare vårt nära samarbete med fordonsindustrin är kvalitet en djupt odlad tradition hos oss. Vi arbetar efter kvalitetssystemet ISO/TS och är väl bekanta med processer som APQP och FMEA. Lägg därtill en maskinpark som bland annat består av helelektriska bockmaskiner och du har en samarbetspartner som med snabba ställ kan bocka dimensioner med små radier. En samarbetspartner där kvalitet, leveransprecision och effektivitet alltid är i fokus.
Printxlows plåt arbetar i plåt upp till ca. 5mm, med klippning, stansning, bockning och svetsning. Samt sågning och svetsning av profiler.


Gigs Maskin ska bedriva mekanisk verkstad med i huvudsak lego- tillverkning av verktyg och redskap