Svensk Målningsteknik AB eller som de flesta förkortar till SMT har en verksamhet i huvudsak bestående av stål och plåtförädling på olika nivåer.
SMT arbetar med både legotillverkning och egen produktion.
AFFÄRSOMRÅDEN
· Plåt- och konstruktion|Bearbetning
· Ytbehandlings |Pulverlackering, ED-lack
· Efterbearbetning|Montering|Paketering|Emballering
Genom gynnsam utveckling sedan starten 1994, har vi investerat i ytterligare ”Liner” för att klara efterfrågan på främst pulvermålning.
Vi arbetar med både legotillverkning och egen produktion.
SMT AB är uppdelat i följande huvudenheter:
· Plåt- och konstruktion / bearbetning
· Ytbehandlings / målnings avd (pulverlackering, ED-lack)
· Montering och paketering / emballering
Tack vare gynnsam utveckling sedan starten 1994, investerades det 1997 och 1998 i ytterligare två ”Liner för att klara efterfrågan/behovet på främst pulvermålning, där vi är starka.
Hösten 2005 förvärvade vi industrifastighet i Moheda. Under våren 2006 installerades ny heltautomatisk pulverlackeringsanläggning där vi använder oss bl a av pulverlackeringsrobotar "in line". Det senaste tillskottet katodisk elektrodopp har varit i drift sedan augusti 2008.
Investeringarna är långsiktigt lagda för att möta upp krav och ökad efterfrågan hos våra nuvarande och kommande kunder.
Listan på goda referenser är bred och ”tål att synas”.