Karbingatan 10
25467 Helsingborg
Helsingborg
Sverige
Org. nr: 559499-6513
Anställda: 1-4 anställda


Underleverantör av tyngre produkter inom svetsning, robotsvetsning, maskinbearbetning i arborrverk, fleroperationsmaskiner. Vi utför kvalificerade arbeten inom skärande bearbetning med vikter upp till 15 ton samt bearbetning och svetsning i grovplåt.Här finns bland annat CNC-svarvar till stora och små detaljer och en avancerad monteringsenhet för slutmontering av produkter. Vi utför egen montering av större produkter. Vi är certifierade enligt ISO 9001:2000 för kvalitet och ISO 14001:2004 för miljö.


Vi är en komplett leverantör av högkvalitativa slutprodukter och prototyper, tillverkade med 3D-printing (även kallad additiv tillverkning) och skärande bearbetning i material som metall, plast och komposit. Med hjälp av avancerad tillverkningsteknik hjälper vi företag att snabbt omvandla digitala modeller till fysiska produkter. Våra korta leveranstider minskar behovet av lagerhållning och sänker därmed kostnader för våra kunder. Genom att kombinera tillverkning och produktutveckling under samma tak, erbjuder Hägg Tillverkning & Konsult skräddarsydda lösningar och tjänster för att förverkliga era idéer. Med professionell 3D-printing och digitala designverktyg säkerställer vi både snabbhet, kostnadseffektivitet och högsta kvalitet i alla våra lösningar.


Essverk är en ledande tillverkare och leverantör av bearbetade metallprodukter – främst i stål, aluminium och koppar. Med en genomtänkt och strömlinjeformad tillverkningsprocess kan vi erbjuda kostnadseffektiva produktioner i såväl enstaka upplagor som storskaliga serier med kort leveranstid, vilket ger Essverk en unik flexibilitet. Vår omfattande och högteknologiska maskinpark, i kombination med erfarna och kreativa medarbetare, gör oss till en marknadsledande aktör inom dessa områden.Essverk grundades 1958 och har sina rötter i Bergslagens gruvnäring. Verksamheten var ursprungligen inriktad på tillverkning, service och underhåll av maskiner till gruv- och processindustrin i Bergslagen.Under de dryga 50 år som gått sedan dess har Essverk utvecklats till ett mångsidigt verkstadsföretag, som idag bedriver utveckling, tillverkning, montage, service och underhåll av utrustning inom industri-, gräv- och legoteknik.Verksamheten delas in i tre huvudområden: industriteknik, legoteknik och grävteknik. Inom samtliga grenar konstruerar Essverk specialanpassade komponenter och maskiner för att uppfylla kundernas individuella krav där vår egen verkstad med legotillverkning spelar en central roll.Vår filosofi är att erbjuda specialanpassade lösningar på individuella problem inom alla våra områden.


Vår affärside är att På ett effektivt & smidigt sätt leverera svetsade och maskinbearbetade kvalitetsprodukter till våra kunder. Företagets verksamhet bedrivs i moderna lokaler med produktionsutrustning för i första hand svetsade och maskinbearbetade produkter, allt från enstycks- till serietillverkning. Guldstadens Mekaniska AB är med sin teknik och sitt kunnande din leverantör när det gäller svetsade och maskinbearbetade maskinkomponenter.Vi utför både manuell och svetsning i robot.Tack vare att vi har våra samarbetspartners Repay som hjälper oss med plåtskärning (Laser & Gas) och Collor som hjälper oss med pulverlackering i samma fastighet kan vi leverera färdiga komponenter till våra kunder utan onödiga transporter.Vi ser våra kunder som våra samarbetspartners. Där vi tillsammans hittar lösningar för att tillsammans kunna göra fler affärer.


Vi skall genom vår unika problemlösningskompetens och med modern avancerad utrustning fylla kundens behov av komplexa svarvade detaljer. Gnosjö Automatsvarvning AB övertogs 1974 av familjen Fransson, men redan 1947 tillverkades den första svarvade produkten. I moderna produktionslokaler arbetar idag ett 30-tal anställda, var och en med sitt eget ansvarsområde. Detta är en trygghet för dig som kund – och en styrka för oss. Företagets kunder finns inom fordons- och verkstadsindustri, industrireglage och fästelement. Export sker till England, Tyskland, Danmark, Holland och USA och uppgår till 10 % av omsättningen. Omsättning uppgick 2006 till 57 miljoner kronor.Vi är certifierade enligt SS-EN ISO 9001, ISO/TS 16949 och SS-EN ISO 14001.


Rätt produkt till rätt kvalitet och i rätt tid. Det är vad vi på Luni Metall hela tiden strävar efter och vi tycker själva att vi gör ett riktigt bra jobb. Vi har idag som mål att hålla en leveranssäkerhet på 95 procent, men vi är aldrig riktigt nöjda, utan arbetar hela tiden för att bli ännu vassareLuni är en komplett leverantör inom metall med kunder inom många olika branscher.Vi erbjuder hela spektrat, från idé till färdig produkt.


Vi erbjuder våra kunder kompletta lösningar med känsla och medvetenhet kring finish och kvalitet. Vår nisch är inom smått till medelstort tonnage med fokus på det större och tuffa material. Enstaka detaljer eller en helhetslösning som inkluderar utveckling, konstruktion, maskinbearbetning, montage, kontroll och dokumentation. Vi har en modern maskinpark och kunnig personal med stor flexibilitet.Certifierade enligt AS9100, ISO9001, ISO14001 och ISO45001.Hos våra kunder skall vi vara den självklara partnern och medleverantören.


3D MetPrint AB är ett servicecenter inom additiv tillverkning och tillhandahåller 3D-printade föremål i metalliska material, huvudsakligen verktygsstål och rostfria stål. Vi har erfarenhet från bl a verktygstillverkning inom fordonsindustrin och vi ser fram emot att vara behjälpliga med tillverkning av alla slags stålkomponenter bl a verktyg och verktygsdelar till formsprutningsverktyg, andra typer av verktyg samt prototyper och reservdelar..