Martin Fredin Precision AB - Ljusdal

MF har specialiserat sig på prototyp- och kortserietillverkning. Våra orderstorlekar är idag mellan 1-10 detaljer, i vissa undantagsfall något större serier om 50,100, 200.

Vi bearbetar i Mazaks flerfunktionsmaskiner Integrex, detta för att slippa flera uppsättningar med tappad noggranhet och effektivitet.
Programmeringen görs i Mazaks egna Mazatrol Matrix programspråk, en form av dialog programmering, som är mycket användarvänlig och enkel.

När fräskonturerna eller svarvformerna blir för komplicerade använder vi vårt externa programmeringssystem, Gibbs cam, som vi har licens för full 5-sidig bearbetning.
Gibbs cam jobbar mot de flesta förkommande filformat IGS, parasolid med flera.

MF jobbar med produkter som är relativt stora från cirka 50-550mm i diameter. Med mycket höga toleranskrav, Iso 6, samt tuffa kastkrav och lägesriktighetskrav.

Martin Fredin Precision AB - Ljusdal

Norrkämstaleden 30
82731 Ljusdal
Ljusdal
Sverige

0651-145 10

Kontaktperson(er)

Martin Fredin
0651-145 10
Skicka e-post

Företagsinformation

Org. nr: 556788-2575
Anställda: 10-19 anställda
Registreringsår: 2021

Efterfråga offert

Ladda upp dina ritningar och få offerter från den här leverantören.

Skapa förfrågan