Hova Mekaniska Verkstad AB sysslar uteslutande med skärande bearbetning på legotillverkning.
Sedan 2009 ägs företaget av Bengt Larsson, Gisela Larsson och Glenn Larsson. Företaget har i dag tolv anställda och man tillverkar till största delen komponenter till offshorebranschen och bilindustrin, men även till andra blandade branscher som t ex jaktvapenleverantörer där vi har tagit fram egna produkter för bl.a ställbara kolvar.
I övrigt försöker vi ha en nära dialog med våra kunder, och om behov finns så hjälper vi gärna till att ta fram prototyper.
Vad gäller maskinparken så har vi i dag 8 st CNC-styrda svarvar varav 5 st med stångutrustning för dim-5-65 mm och 2-4 axligt, samt 3 chuckmaskiner med kapacitet X350 Z500. Vi har 2 st 4 axliga Fleroperationsmaskiner med kapacitet X700 Y400 Z350 samt en borr/gäng maskin med ej fullt styrd 4:e axel, samt diverse konventionella maskiner.