Movägen 29
82494 Hudiksvall
Hudiksvall
Sverige
Org. nr: 556229-1004
Anställda: 50-99 anställda


Välkommen till Runes Smide & ServiceVårt verksamhetsområde är allt från Byggsmide till Maskinkonstruktioner.Vi är certifierade enligt 1090-1/3834-2 EXC 1-3


välkommen till svalövs smide vi utför nytillverkning samt repperationer åt bygg industri entreprenad och lantbruk sektorn samt privatpersoner är välkommna till vår verkstad där stora som små kunder står i fokus bra kvallite i rätt tid till rätt pris vi åttar oss även lego jobb i små och medel stora serier järn rostfritt aluminium


Vi har kunskap och kapacitet att vara Er mekaniska verkstad och tillverka allt från komponenter till kompletta produkter i både rostfritt och olegerat stål.Vrena Mekaniska Verkstad har effektiv produktion och en avancerad maskinpark för att klara hela kedjan från plåt till emballering. Vi kan helt enkelt se till att Era produkter är färdiga för leverans direkt till slutkund.Är tryckkärl Ert område kan vi tillverka dem enligt kraven i det Europa-gemensamma direktivet PED för tryckbärande anordningar. Vi är även godkända för att leverera tryckkärl till Kina.Företaget, som grundades 1957, är familjeägt och här finns starkt engagemang och korta beslutsvägar.
Vi är ett legoföretag som tillverkar allt från detaljer till kompletta enheter inom plåt- och stålkonstruktioner. Allt arbete utförs i järn, rostfritt, aluminium eller galvaniserad plåt.Vi ombesörjer galvning, el-förzinkning, pulverlackering, elpolering samt all annan ytbehandling.Vi tillverkar allt från stora serier till specialkonstruktioner enligt kundens önskemål, även prototyper. Våra produkter används bland annat till maskininklädnader, stor-köksutrustning, bilindustrin, processindustrin, butiksinredningar mm.Med yrkeskunniga personella resurser och ett dynamiskt tänkande, har vi kommit långt fram vad gäller dagens teknik.Med tillgång till ny avancerad utrustning kan vi tillverka i stort sett allt efter kundens önskemål. Vi kan på så sätt ge kunden snabba leveranser, även när det handlar om specialprodukter.Vi är det lilla företaget med de stora möjligheterna


SB lasertech AB är ett familjeföretag beläget i Vellinge med många år i branschen – redan i början av åttiotalet grundades det som i dag är ett serviceinriktat och modernt industriföretag med dussintalet anställda. Tack vare vår långa erfarenhet har vi kunnat bygga upp ett stort kontaktnät och en kundbas, som fortsätter att växa, och gör att framtiden och vår utveckling ser fortsatt positiv ut.Att företaget ligger i Vellinge har många fördelar. En av de viktigaste, eftersom vi har kunder i upp till halva Sverige, är närheten till de goda transport- möjligheterna. Motorvägen, som tar oss till Trelleborg i söder, Danmark i väster och övriga Sverige, ligger i princip utanför husknuten. Det gör att vi kan garantera snabba leveranser på ett kostnadseffektivt sätt samtidigt som vi försöker att minimera vår miljöpåverkan i så stor utsträckning som möjligt


MOKAB levererar kvalitétÅr 2011 var startskottet för den nybyggda verkstaden som stod klar, som har gått från 550kvm till idag över 1600kvm. Vår produktion är främst riktad mot den tyngre industrin med högt ställda krav där det är enstycks detaljer alternativt mindre serier.Sedan Februari 2026 är vi certifierade enligt ISO3834-2Vi har under åren gått från en liten kapacitet för maskinbearbetning till dagens kapacitet som klarar arbetsstycken på 10meters längd och vikter på 15ton, vilket är bland de större i vår region. 2022 utökades maskinparken med en 6meters bäddfräs och 2026 ett 4meters arborrverk för att svara på kunders efterfrågan för bearbetning av större och längre detaljer på ett effektivt sätt.Kvalitén, flexibiliteten och kompetensen är vår styrka för att klara av de mer komplicerade projekten.


Vi erbjuder våra kunder tjänster inom montering och skärande bearbetning samt svets till ett attraktivt pris och hög kvalité från ett låglöneland. Kunderna skall inte behöva fundera på varken språk- eller kulturkrockar då kommunikationen sker via vårt moderbolag, försäljningsenhet, STEMAX Industri AB. Vi har möjlighet att hålla ”säkerhetslager” i Sverige åt våra kunder.Vi har svensktalande personal på plats i vårt dotterbolag/ produktionsenhet. MP Metal Solutions d.o.o, vårt dotterbolag, är beläget i Serbien, samma tidszon som Sverige med utvecklat transportsystem som gör att gods kommer från Serbien till Sverige på mindre än en vecka. Detta tillsammans med våra möjligheter att hålla säkerhetslager som inte behöver vara så stora på grund av den korta ledtiden ger oss konkurrensfördelar gentemot Kina.Serbiens låga lönekostnader ger oss fördel gentemot övriga Syd- och Östeuropa.MP Metal Solutions verksamhet är mest inriktad på komplett tillverkning och montering av komponenter i mindre serier.I dagsläget är vi 20 medarbetare som jobbar på MP Metal och vi har ca 2400 kvm stora lokaler.Vi har nya cnc- svarvar och -fräsmaskiner från HAAS.


JP Teknik & Verkstad är en mekanisk verkstad i Dorotea, grundad 2018. Vi tillverkar på beställning åt kunder i hela landet och utvecklar samtidigt egna produkter. Det gör att vi är vana att ta ansvar hela vägen, från första skiss till färdig detalj. Det här hjälper vi dig med Legotillverkning i metall, från enstaka detaljer till serier Laserskärning och kantpressning av plåt Svetsning för industri, konstruktion och reparation CAD-ritning, konstruktion och prototypframtagning En liten verkstad med korta vägar Hos oss pratar du direkt med den som ska tillverka din detalj. Det ger snabba besked och korta ledtider. Har du en färdig ritning tillverkar vi efter den. Har du bara en idé hjälper vi dig att ta fram underlag och prototyp innan serien dras igång. Leveranssäkerhet väger tungt hos oss. Säger vi ett datum är det också då du får ditt gods. Egna produkter i samma maskiner Vid sidan av legotillverkningen konstruerar och tillverkar vi egna produkter för friluftsliv och utomhusbruk, bland annat packkälkar. Det håller både konstruktionskompetensen och maskinparken i trim, och det märks i det vi levererar åt dig. Välkommen att skicka din ritning eller beskriva vad du behöver, så återkommer vi med förslag och pris.