Företagsuppgifter

Formgummigruppen Invest AB - Vintrosa

Nybble 360
71991 Vintrosa
Lekeberg
Sverige

Org. nr: 556211-8462
Anställda: 10-19 anställda

Vi tror även att du kan vara intresserad av...

PVI Hydroforming AB - Vansbro
PVI Hydroforming AB - Vansbro

Hydroforming Design Light AB är ett företag i Hydroscand Group.Företaget ligger i Vansbro, en bygd med tradition av verkstadsindustri med hög kompetens och tekniknivå.HDLs affärsidé är att erbjuda kunden optimala formlösningar för plåt och rördetaljer. Genom att HDL behärskar såväl HYDROFORMNING, som DJUPDRAGNING och PRESSNING kan HDL erbjuda den för varje detalj optimala formningsmetoder.HDL har egen verktygskonstruktion och verktygstillverkning samt kapacitet att producera egna rörämnen. Detta ger HDL möjligheter att erbjuda korta leveranstider och ett optimalt materialutnyttjande.HDL har ambition och kapacitet att alltid ligga i teknikens framkant och driver utvecklingsprojekt med Högskolan Dalarna och flera större företag.Löpande produktion sker idag till stora företag i Europa.HDLs möjligheter att snabbt expandera sin verksamhet är mycket goda eftersom företaget har en stabil finansiär, god tillgång på yrkeskunnig personal och ändamålsenliga lokaler.

Resurs Applikation Process System AB Raps
Resurs Applikation Process System AB Raps

R.a.p.s – din partner inom 3D-teknik Vi hjälper dig att ta fram bättre produkter på kortare tid. Med över 20 års erfarenhet inom 3D-design, additiv tillverkning och teknisk utbildning erbjuder vi lösningar som möter dina behov – från idé till färdig produkt. Våra tjänster inkluderar: 3D-printing i industriella material Konstruktion, design och topologioptimering Snabb prototypframtagning Serietillverkning av detaljer Rådgivning, utbildning och teknisk support Tillverkning – från koncept till färdig produkt Vi förstår utmaningarna med korta tidsramar och komplexa funktionskrav. Därför erbjuder vi snabba leveranser av 3D-printade delar, materialexpertis och professionell 3D-designhjälp. Vårt breda materialutbud och våra beprövade printtekniker in-house möjliggör produktion av både prototyper och slutprodukter i industriella material, med leverans redan nästa dag. Våra erfarna projektledare stödjer dig genom hela processen, oavsett om du behöver en enstaka prototyp eller tusentals 3D-printade delar. Industriella 3D-skrivare och material Vi samarbetar med tillverkare som erbjuder pålitliga, högkvalitativa 3D-skrivare för både produktutveckling och produktion: Raplas Öppna DLP- och SLS-plattformar med hög noggrannhet och stor byggvolym – perfekt för företag som vill kombinera materialflexibilitet med produktion i större format. Prusa Stabila och prisvärda FDM-skrivare för prototyper, verktyg och lågvolymsproduktion. Deras öppna ekosystem ger stor frihet i materialval och konfiguration. ETEC (EnvisionTEC) Detaljrika DLP-skrivare med hög ytfinish – idealiska för applikationer inom dental, smycken och medicinteknik där precision och finish är avgörande. Nano Dimension (Fabrica) Super precision i polymera material – passar perfekt för tillverkning av miniatyrkomponenter inom elektronik, medicinteknik och finmekanik. Material För att matcha våra kunders krav arbetar vi med välrenommerade materialleverantörer som erbjuder ett brett utbud av tekniska polymerer för både prototyper och slutprodukter, som Forward AM (BASF), Loctite, Prusa och AddNorth. Utbildning – bygg kompetens som håller i längden Vi erbjuder utbildningar inom 3D-printing och additiv tillverkning för konstruktörer, tekniker och beslutsfattare. Våra kurser sträcker sig från introduktion till teknik och material till fördjupade workshops inom design för additiv tillverkning (DfAM), kvalitetskontroll och processförståelse. Utbildningarna är praktiskt inriktade och anpassade efter dina behov – vi håller dem hos oss, hos er eller digitalt.

Ingenjörsfirma Teknoprod AB - Täby
Ingenjörsfirma Teknoprod AB - Täby

Teknoprod AB är en legotillverkare av kompletta system där elektromekaniska system, kabelstammar, fiberoptik samt vårt eget varumärke Viking med belysning och tillbehör ingår.Som leverantör till svensk industri sedan mitten av 1980-talet har vi mycket högt ställda kvalitetskrav på hela vår process från design till levererad produkt.Tillverkningen sker vid vårt helägda dotterbolag Teknosystem i Polen TEKNOSYSTEM CO. LTD samt att vi har ett långvarigt samarbete med tillverkare av gummi-, plast-, och metallprodukter.

3D MetPrint AB - Älmhult
3D MetPrint AB - Älmhult

3D MetPrint AB är ett servicecenter inom additiv tillverkning och tillhandahåller 3D-printade föremål i metalliska material, huvudsakligen verktygsstål och rostfria stål. Vi har erfarenhet från bl a verktygstillverkning inom fordonsindustrin och vi ser fram emot att vara behjälpliga med tillverkning av alla slags stålkomponenter bl a verktyg och verktygsdelar till formsprutningsverktyg, andra typer av verktyg samt prototyper och reservdelar..

Elastolan AB
Elastolan AB

Välkommen till ElastolanElastolan grundades 1974 och dess direkta föregångare var en av de första företag som började tillverka polyuretanuretangummi i Sverige. Idag sysslar Elastolan även med arbeten i sprayad polyuretan/urea samt stora och små jobb inom vattenskärning.Elastolan tillverkar kundspecifika industriprodukter i polyuretangummi. Några av våra produkter är valsar, formgods, omsbeläggningar samt lager och hjul. Vulkat polyuretangummi är samlingsnamnet för slitstarka, sega och elastiska material över hela det gummielastiska hårdhetsområdet och intar en särställning.Den bärande idén för verksamheten är att ha största möjliga mångfald beträffade olika kvalitéer, hårdheter och praktiska tillämpningar samt i kundens tjänst finnas med från idé- och utvecklingsstadiet fram till prototyp och produktion.Vi jobbar ständigt med utvecklingsarbetet för både användningsområden och tekniska tillämpningar av våra metoder, kvalitéer och efterbearbetning.Elastolan har både konstruktion och tillverkning under samma tak vilket är en bidragande faktor till vår mångkunnighet inom polyuretangummitillverkning.Välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.

Sundab Ronald Sundberg AB
Sundab Ronald Sundberg AB

SUNDAB startade sin verksamhet 1975 och har närmare trettio års erfarenhet av konstruktion och tillverkning i främst rostfritt syrafast stål. Företaget finns i Stockholm och har 14 anställda.På SUNDAB är vi alltid måna om att hitta rätt lösning för kunden, dvs:- att erbjuda den bästa lösningen, både tekniskt och ekonomiskt.- att tillvarata våra anställdas erfarenhet, yrkesskicklighet och engagemang.- att vara en pålitlig, långsiktig tillverkare.- att hålla utlovad kvalitet och leveranstid.Genom CNC-bearbetning, svetsning, slipning och polering bearbetar vi idag de flesta på marknaden förekommande rostfria kvaliteter. Vi arbetar även i höglegerade material såsom Hastelloy, Inconel och Titan.SUNDAB följer arbetsmiljöverkets direktiv och har ett arbetsmiljöprogram i enlighet med gällande miljöföreskrifter.Vi har lång erfarenhet av arbete mot läkemedelsindustrin och är därför vana vid högt ställda krav. Vi försäkrar oss alltid om att leverera produkter av högsta kvalitet.

Mixtrum AB - Älvdalen
Mixtrum AB - Älvdalen

Finmekanisk legotillverkning och montering i moderna maskiner. Specialister på de lite svårare komponenterna, CNC bearbetning, svarvning och fräsning med höga krav på finish och noggrannhet. Detaljerna kan man oftast kan hålla med en hand även om vi i vår största maskin kör detaljer stora till formatet men sällan tunga. Vi har alla moderna hjälpmedel för att kunna ta emot och bearbeta digitala underlag som solider till färdiga detaljer. Kontakta oss om ni vill ha en engagerad leverantör.

Modellteknik AB - Eskilstuna
Modellteknik AB - Eskilstuna

Om oss Modellteknik AB erbjuder ett totalkoncept inom avancerad prototyptillverkning, form och verktygstillverkning, kortserieproduktion samt serieproduktion. Vi tillhandahåller en stor bredd av tillverkningsmetoder och material, tillverkningen sker i huvudsak i 5-axliga maskiner. Vår position som långsiktig underleverantör till industrin, har sin grund i våra medarbetares gedigna kompetens, flexibilitet och kundinriktad service. Vi förfogar över avancerad och modern maskinpark och tillverkningen sker alltid med ett högt kvalitets och hållbarhetsfokus. Verksamheten bedrivs i egna lokaler på ca 3000m² och ligger i Vilsta Industriområde i Eskilstuna, men våra kunder finns globalt. Sedan 2020 ingår vi i XANO-koncernen och affärsområdet Precision Technology.