Allbogatan 40
34374 Liatorp
Älmhult
Sverige
Org. nr: 556092-8508
Anställda: 200-499 anställda


CADAB Industry AB – flexibel tillverkning för industrinCADAB Industry AB erbjuder tillverkning av specialanpassade komponenter och konstruktioner för industrin. Vi hjälper våra kunder från förfrågan till färdig produkt och erbjuder flexibla tillverkningslösningar anpassade efter varje projekts krav.Vi arbetar med ett brett utbud av tillverkningsmetoder, bland annat svarvning, fräsning, skärning, bockning, svetsning och 3D-printing. Vi åtar oss allt från enstaka specialdetaljer och prototyper till större serier och kompletta konstruktioner.Vårt mål är att göra inköp av specialtillverkade produkter så enkelt som möjligt. Med snabb återkoppling, hög kvalitet och konkurrenskraftiga priser hjälper vi våra kunder att hitta rätt lösning för varje tillverkningsbehov.Ni skickar underlaget – vi löser tillverkningen.


SMP - Helhetslösningar inom legotillverkning. smpab.nuDetaljer tillverkas och bearbetas i trä, metall och plast genom bland annat fräsning, borrning och gängning. Kunderna finns i flera olika branscher så som sjukhusindustrin, skogsindustrin och fritidsindustrin.Vi tar tillsammans med kunden fram prototyper innan tillverkningen drar igång. Vi tillverkar allt från 1 till 100 000 exemplar till ett konkurrenskraftigt pris som, i många fall rivaliserar priserna i Polen, Indien och Kina.


Som legotillverkare och underleverantör är vi på Falks Metall riktigt bra på utmaningar. Vi har en stor och tekniskt avancerad maskinpark med bland annat NC-svarvar, transfermaskiner och längdsvarvar.Falks Metall är ett familjeföretag grundat 1946. Vi har långsiktiga och goda kundrelationer och levererar över hela Norden.


ScandiMaterial AB – Din kompletta partner inom komponenter och legotillverkningSöker du en leverantör som kan hantera hela din materialkedja? ScandiMaterial AB är en komplett industrigrupp som erbjuder skräddarsydda lösningar, hög precision och snabba leveranser. Genom våra specialiserade affärsområden slipper du hantera flera olika underleverantörer – vi löser allt från råmaterial till färdigbearbetade komponenter i plast, metall och gummi.Vår verksamhet vilar på tre starka ben:1. Plast (ScandiPlast)Vi är experter på tekniska plastmaterial och industriplast. Oavsett om du behöver halvfabrikat som skivor, stänger och rör, eller precisionsbearbetade detaljer, har vi materialen och kunskapen. Vi arbetar dagligen med allt från standardplaster som PE, POM, PVC, PA6, PC, Akryl & PET, till högpresterande plaster som PTFE och PEEK för krävande industrimiljöer. Även Härdplaster som Epoxi, Polyimid, Bakelit & Silikon mfl.2. Metall & Legotillverkning (ScandiLego)Inom ScandiLego erbjuder vi högkvalitativ CNC-bearbetning (fräsning och svarvning), avancerad fleroperationsbearbetning samt laser- och vattenskärning. Vi tillverkar allt från komplexa prototyper till automatiserad serietillverkning. Vi bearbetar och levererar komponenter i:Konstruktionsstål (t.ex. det sega och svetsbara S355J2)Rostfritt & Duplex för korrosiva miljöerAluminium & Mässing för lätta och precisionskrävande detaljerTitan & Speciallegeringar för extrema applikationer3. Gummi (ScandiGummi)Vi levererar industrigummi, tätningar och gummidetaljer anpassade efter din applikations unika krav. Vårt sortiment sträcker sig från UV- och väderbeständigt EPDM för utomhusbruk och oljebeständig NBR för hydraulik, till temperaturtålig silikon och kemikalieresistent FKM, samt vibrationsdämpande naturgummi och cellgummi för packningar.Varför välja ScandiMaterial?Allt under ett tak: Vi kapar dina ledtider och förenklar dina inköp genom att leverera både plast, metall och gummi.Från prototyp till serieproduktion: Vi stöttar dig hela vägen från idéstadiet och CAD-support till fullskalig serietillverkning.Trygg ritningshantering: Vi optimerar dina underlag för en så kostnadseffektiv produktion som möjligt.Hög tillgänglighet: Med personlig service och snabb återkoppling ser vi till att dina projekt rullar på utan avbrott.Välkommen med din förfrågan eller offertförfrågan direkt via Qimtek, eller kontakta oss på:order@scandimaterial.se +46 733 - 244 779www.scandiplast.sewww.scandilego.sewww.scandigummi.se


Automatiserad kvalitetskontroll inom tillverkningsindustrin Vi på Cascade är specialiserade på automatiserad kvalitetskontroll med hjälp av optisk mätteknik – en beröringsfri metod där ljus och kameror används för att skapa noggranna 3D-modeller av komponenter. Tekniken gör det möjligt att snabbt upptäcka avvikelser och säkerställa att varje detalj uppfyller kraven, utan att påverka objektet fysiskt. Sedan 1990-talet har vi hjälpt företag att effektivisera sin produktion, höja kvaliteten och minska felkostnader genom avancerad mätteknik. Våra lösningar är utformade för att upptäcka problem tidigt och leverera resultat som håller högsta standard – varje gång. Din helhetspartner inom optisk mätteknik och avancerade mättjänster Vi erbjuder: ✔ Distributörskap av ZEISS optiska mätsystem – Marknadsledande lösningar för precision och kvalitet. ✔ Avancerade mättjänster – Bland annat CT-scanning och mättekniska projekt. ✔ Helhetsstöd för våra kunder – Vi hjälper till med: Utbildning – Fördjupad kunskap om mätteknik och system. Onboarding & implementering – Smidig integrering i er verksamhet. Service & underhåll Teknisk support – Expertenhjälp när ni behöver det. Vi är här för att säkerställa att ni får maximal nytta av er mätteknik och att era processer blir så effektiva och pålitliga som möjligt. Vi finns i Sverige, Norge och Finland och är certifierade enligt ISO 9001 och ISO 14001 – en trygghet för dig som kund.


RESINIT AB erbjuder precisionsbearbetade komponenter och sammansatta produkter i polymer- och laminatmaterial. Resinits processer och kunskap har under decennier utvecklats för att tillgodose högt ställda krav på flexibilitet, kvalitet och leveranssäkerhet. Vi är specialiserade på svårbearbetade polymermaterial och komplexa montage.Resinit följer aktivt utvecklingen av nya material och tillverkningsmetoder, där företaget investerar kontinuerligt i verksamheten och i personalens kompetens. Resinits målsättning är långsiktiga samarbeten tillsammans med kund för att utveckla och bidra till lösningar som är hållbara, konkurrenskraftiga och skapar mervärden.Resinit AB ingår i börsnoterade XANO Industri AB, affärsenhet Precision Technology


ABES Verktyg & Mekaniska AB bildades 1973. Som en verktygs- och legotillverkare för den mekaniska industrin. Efterhand som verksamheten expanderat har företaget flyttat vid tre tillfällen - varje gång till större egna lokaler. Idag inryms företaget i en modern fastighet i Fosie Industriområde i Malmö med ca 3600 kvm produktionsyta.


Brightec Production är specialiserade på tillverkning av maskin- och hydraulikdetaljer med hög precision, i huvudsak i små och medelstora serier men kan även leverera detaljer i större serier. Här finns mer än fyrtio års erfarenhet av problemlösning samlad, samtidigt som vi besitter en bred teknisk kompetens. Vi är en helhetsleverantör som genom starka partnerskap kan hjälpa våra kunder med konstruktion, konsultation, ta fram prototyper och mycket mer.Fantasi och problemlösning – Framtidsfokus – Engagemang – Långsiktigt partnerskap, genomsyrar Brightec Production liksom hela koncernen.I koncernen ingår bolagen Brightec Security och Brightec Time – vilka besitter bred kompetens och bistår med lösningar för de allra flesta behov och önskemål inom säkerhets- och terminallösningar.